MS Society tarafından desteklenen bir araştırma, MS hastalarında görülen belirtilerden olan kabızlığın üstesinden karın masajıyla daha kolay gelinebileceğini gösterdi. 'International Journal of Nursing Studies' adlı bilimsel dergide yayımlanan araştırma sonuçlarına göre kabızlıktan şikâyetçi 60 MS hastası rastgele iki gruba ayrılarak, 8 hafta boyunca tedavi uygulanmış. Bir gruba kabızlık giderici ilaçların yanı sıra karın masajı da uygulanırken; diğer gruba sadece kabızlık giderici ilaçlar verilmiş.

Araştırmanın sonucunda yapılan değerlendirmeler ve incelemeler sayesinde elde edilen veriler, kabızlık giderici ilaçlarla beraber karın masajının da uygulandığı hasta grubunda kabızlık şiddetinin ve karın ağrısının, diğer gruba kıyasla daha fazla azaldığını göstermiş.

*'MS Society' adlı grup, kabızlık gibi diğer MS belirtilerini de hafifletebilmek için yeni yollar arayışı içerisine girmişler ve 2008 yılında MS hastalarındaki bağırsak belirtilerini hafifletmek için yaklaşık 120.000 pound harcanmış.

 

Kaynak: AlternatifTerapi