Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Anneliği reddeden kadın eksiktir, yarımdır" sözlerine karşı, Kadın Cinayetleri Durdurma Platformu eylem çağrısı yaptı. Yapılan açıklamada Bugün (6 haziran) İstanbul'da Galatasaray Lisesi önünde saat 19:30'da, Ankara'da da Sakarya Caddesi "heykel" önünde eylem yapılacağı duyuruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KADEM’in yeni genel merkez binasının açılış töreninde yaptığı açıklamada, anne olmak istemeyen kadınların "yarım" olduğunu belirterek şunları söylemişti: “‘Çalışıyorum’ diye annelikten imtina eden bir kadın, aslında kadınlığını inkar ediyor demektir. Anneliği reddeden, evini çekip çevirmekten vazgeçen kadın, iş dünyasında istediği kadar başarılı olsun eksiktir, yarımdır. Kadın insanın yarısıdır. O yarısı olmazsa insan da olmaz. Anneliği reddetmek insanlığın yarısından vazgeçmektir”

Erdoğan’ın bu sözlerinin ardından Kadın Cinayetlerini Durdurma Platformu, “Kadın kadındır, yarım aklındır” sloganıyla bugün (6 Haziran Pazartesi) Saat 19:30'da İstanbul'da İstiklal Caddesindeki Galatasaray Lisesi önünde ve saat 18:30'da Ankara Sakarya Caddesi’nde basın açıklaması düzenleyeceğini duyurarak çağrıda bulundu.