İstanbul Ticaret Odası ev sahipliğinde 16 ve 17 Kasım'da düzenlenecek 9. IWEC Ödülleri Konferansı'na 28 ülkeden 100 kadın girişimci katılacak. Zirve'nin 2015 yılı teması “Kadın girişimlerinin küresel ölçekte buluşması: Büyümeyi kadınların ekonomiye katılımıyla sürdürme" olarak belirlendi.

IWEC Zirvesi'nde iş dünyası temsilcileri, akademisyen ve STK'lar bu temayı girişimcilik özelinde farklı perspektiflerle tartışacak. Avustralya'dan Güney Amerika'ya kadar kadın girişimciliğini teşvik eden IWEC ağındaki kadın girişimciler, yaklaşık 2 milyar dolarlık bir ticaret hacmini temsil ediyor.

Başarılı iş kadınları ödüllendirilecek

Bu yıl Türkiye'den de iki kadın girişimci Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ve Hatice Güner Kal IWEC Ödülü almaya hak kazandı.

Bu organizasyon tarafından geçtiğimiz yıllarda ödüllendirilen 3 Türk kadını, İstanbul Ticaret Odası'nda başarı hikâyelerini anlattı. İTO Başkanı İbrahim Çağlar'ın da katıldığı programda, başarılı iş kadınları iş hayatında başarının sırlarını paylaştı.

Biz zor işleri sabırla başarıyoruz

AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, toplumun her alanındaki kadın girişimcilerin daha fazla desteklenmesi gerektiğini belirtti. Taşkesenlioğlu ayrıca, “Hayatın her alanında ekonomik, sosyal, kültürel ve birçok alandaki kalkınma başarısının arkasında mutlaka bir kadının bulunduğunu görüyoruz. İş hayatından aile hayatımıza kadar bütün alanlarda rol alan kadınların destek görmemesi üzüntü verici bir durumdur. Kadın girişimcilerin desteklenerek her geçen gün sayılarını artırarak ülkemizin ekonomisine birçok katma değer katacağını bir gerçek olarak göreceğiz” dedi.