Japonya'nın başkenti Tokyo'da bulunan Yasukuni Tapınağı'nda bir patlama meydana geldiği, ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi.

Tokyo polisi, nedeni bilinmeyen patlamanın tapınağın tuvaletinde hasara sebep olduğunu açıkladı.

Yerel medyada yer alan haberlerde, patlamanın tapınağın tuvaletine yerleştirilmiş bir bomba düzeneğinin patlatılması sonucu meydana geldiği belirtildi.

Polisin güvenlik kamerası görüntülerini incelemeye aldığı bildirdi.

Tapınağın adı "Barış Ülkesi" anlamına geliyor

Japonca'da "Barış Ülkesi" anlamına gelen "Yasukuni" adı verilen tapınak, 1869'da inşa edilmişti.

Şinto inanışına göre tapınak, savaşlarda "ülkesi için kendini feda etmiş 2 milyon 446 bin kişinin kutsanmış ruhuna" evsahipliği yapıyor.

Tapınak keşişleri, 1978'te, 2. Dünya Savaşı'nda Japonya'nın başbakanlığını yapan ve savaşın ardından suçlu bulunarak idam edilen Hideki Tojo ile 13 adamını gizlice kutsal kabul etmişlerdi.

İmparator Yasukuni'yi ziyaret etmiyor

Japonya'nın en uzun süre tahtta kalan ve 1989'da hayata veda eden İmparatoru Hirohito, keşişlerin 14 savaş suçlusunu "tanrılaştırdığını" öğrendikten sonra bir daha Yasukuni Tapınağı'nı ziyaret etmemişti. Hirohito'nun oğlu İmparator Akihito da tapınağı ziyaret etmiyor.

Yasukuni Tapınağı, Japonya Başbakanı Abe için özel önem taşıyor. Abe'nin 2. Dünya Savaşı sırasında Mühimmat Bakanı olarak görev yapan büyükbabası Nobukue Kişi, savaşın ardından gözaltına alınmış, savaş suçu işlediği gerekçesiyle mahkum edilen üst düzey devlet yetkilileri arasında yer almaktan son anda kurtulmuştu.

TOKYO/AA