Suç duyurusuna göre Japon vatandaşı 48 yaşındaki Y.K. 11 Şubat 2013 günü İstanbul'a tatile geldi. Sultanahmet'i gezen Japon kadın Ayasofya Müzesi' nde video çekerken yanına hanutçuluk yapan sanık 31 yaşındaki M.G.  geldi.

Anadili gibi Japonca konuşan M. G. gün boyu Y.K. ile gezdi. Ertesi gün de birlikte gezen çiftin arasında duygusal yakınlaşma başladı. Tatilin ardından ülkesine dönen Y.K.  ile M.G. internet üzerinden görüşmeye devam etti.

BORÇ PARA İSTEMEYE BAŞLADI

Sanık  M. G., güvenini kazandığı Japon kadından borç para istemeye başladı; memleketten bir arsa satın aldığını borcu olduğunu söyleyerek para aldı. Ardından kendine Iphone marka telefon aldırdı. Türkiye'den ev almak istediğini söyleyen Japon kadın, M. G.'ye 230 bin TL para gönderdi.

 

Japon kadın da birlikte yaşayacakları hayalini kurduğu ev için çeyiz eşyaları alarak Türkiye'ye gönderdi. M. G. bir süre sonra Y.K.'yı arayarak memlekete döneceğini söyledi. Evi sattı. Çeşitli bahanelerle Japon kadından para istemeye de devam etti.

SIRRA KADEM BASTI

M.G. ailesinin evinde yapılacak tadilatı gerekçe göstererek kadından yine para istedi, ancak Japon kadın bu talebi reddetti. Y.K, M.G'nin evli olduğunu öğrendiği gün paralarının tamamının geri ödemesini istedi.

 

M.G. de parayı ödeyeceğini, bunu Japonya'ya gittiğinde yapacağını söyledi ama bir süre sonra telefonlara çıkmaz oldu. Bunun üzerine Japon kadın  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

2 YIL 6 AY HAPİS VE 50 BİN TL ADLİ PARA CEZASI

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık M. G.'nin üzerine atılı dolandırıcılık suçunu işlediğinin anlaşıldığını belirtti. Mahkeme, Sanık G.'nin 2 yıl 6 ay hapis ve 50 bin TL adli para cezasına çarptırdı.

KADINLAR BİRBİRLERİNİ UYARDI

Öte yandan japon kadınlar Twitter hesabı üzerinden şu sözlerle M.G. ile ilgili olarak birbirlerini uyardı:

"Türkiyeyi seven Japonları dolandıran kötü dolandıcı, Yaklaşınca kaç veya polisten yardım iste, en iyisi görmezden gel" , "İstanbul özellikle Mavi Camii veya Ayasofya çevresine gidecek planları olanlar Türk dolandıcıya dikkat ediniz. Türkiyeri seven Japonları altadan adam, Japonlara parası ve vucüdu için yaklaşır", "Ben ve arkadaşım Türkiye'yi çok seviyorduk.Ama bu adamın bizi dolandırmasından sonra Türkiyeyi ve çok sevdiğimiz için şoktayız", "İyi derece Japonca konuşarak para ve vücudu amaçlayan kötü adam. Arkadaşım gibi acı çekmenizi istemem, dolandırıcıya dikkat ediniz."