İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün neredeyse her gün bir ilçede, her hafta il genelinde düzenlediği uygulamalara Ramazan Ayı’nın ilk haftasında da bir yenisi daha eklendi. Bu akşam, kentin 39 ilçesinde, 117 mahallede, eş zamanlı “Asayiş denetimi” yapıldı. Denetimleri, İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan koordine etti. Asayiş Şube Müdürlüğü’nce planlaması yapılan uygulamaya; Çevik Kuvvet, Kaçakçılıkla Mücadele (İKP), Mali Suçlarla Mücadele, Narkotik Suçlarla Mücadele (İNP), Terörle Mücadele (TEM), Havacılık, Trafik Denetleme Şube Müdürlükleri ve ilçelerde görev yapan 5 bin polis katıldı. Gece çalışan bin 800 polis ise uygulamada yer almayarak, rutin işlerine devam etti.

 

İKİ AŞAMA

Günlük görevlerinin ardından “İstanbul’un huzuru” için sokağa çıkan polisler, Emniyet müdürlerinin belirlediği noktalarda, akşam saatlerinde bir araya geldi. İki aşamalı uygulamanın ilk bölümünde; araçlara yönelik yol denetimi yapıldı. Belirlenen alanlarda kurulan uygulana noktalarında  durdurulan araçlar tek tek arandı, sürücülerin belgeleri incelendi. Araçtakilerin üst aramaları yapalarak,  Emniyet Genel Bilgi Tarama (GBT) Sistemi üzerinden suç kayıtlarına bakıldı. Saat 20.00’de başlayan yol denetiminin ise sabaha kadar devam edeceği öğrenildi

YAYA VE İŞYERİ

Uygulamanın ikinci aşamasında ise yaya ve işyeri denitimi yapıldı. Sokak ve caddelerde yaya denetimi yapan polisler, şüpheli gördükleri kişileri, durdurdu. Üst araması yapılan şüphelilerin, GBT sistemi üzerinden, suç kayıtlarına da bakıldı. İşyerleri ve Ramazan sebebiyle açık olan kahfehanelere giren polisler, çalışma ruhsatları ve izin belgelerini kontrol etti. Kapalı alanlarda sigara içilip içilmediği denetlendi. Uygulamanım gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor.

 

SİLAH ELE GEÇİRİLDİ

Uygulamada, polisin durduruduğu araçtaki 1 kişi kaçarken, üst araması yapılan bazı şüphelileride silah ve kesici alet ele geçirildi.