Yer İstanbul-Bakırköy'de bir AVM... Günlerden Cumartesi, öğleden sonra saat 15.00... AVM otoparkı önemli ölçüde boş. Oysa bu saatlerde dopdoluydu. Arabanızı parketmek için dönüp dolaşmak, bazen de bir ziyaretçinin çıkmasını bekleme zorunda kalırdınız. Benzer sessizlik AVM içinde de hüküm sürüyor.

Şu tablo çok enteresan hipermarket içinde tezgah açan satıcı 'sucuğa gel' diye çığırtkanlık yapıyor. Yanındaki 'ne bağırıp duruyorsun, müşteri mi var' diye ona çıkışıyor. Gerçekten de müşteri yok denecek kadar az. Konuştuğum çalışnlar 'insanların Çarşamba gününden bu yana korkudan dışarı çıkamadığını' söylüyor.

Yer İstiklal Caddesi.... Cumartesi akşam, saat 20.00 suları... Normal koşullarda İstiklal Caddesi'nde bu saatlerde iğne atsan yere düşmezdi. Bazen kalabalık 24.00'e, hatta gece 01.00'a kadar öyle devam ederdi. Ancak Cumartesi akşamı İstiklal Caddesi, Beyoğlu arka sokakları kadar ıssız ve tehlike dolu bir havaya sahipti. İlk kez İstiklal Caddesi'nde ürkerek yürüdüm. 

Hayat başlamak zorunda

İstanbul'daki kasvetli hava Pazar günü de devam etti. İstiklal Caddesi'nde saldırının yaşandığı noktaya gelen az

sayıdaki vatandaş, karanfil bırakıp hayatını kaybedenleri andı, terörü lanetledi. Caddeyi Türk bayraklarıyla süsleyen esnaf ise iş yerlerini açtı, saldırının gerçekleştiği noktaya "Korkmuyoruz! Buradayız! Alışmayacağız!" yazılı döviz bıraktı. Ancak İstiklal’e korkup da gelemeyen on binler vardı… Bu arada eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de İstiklal Caddesi'ne gelerek teröre tepkisini gösterdi. Pazartesi günü ise okullar açılacak, insanlar işlerine gidecek. İstanbullu buna mecbur zira Türkiye ekonomisinin yarısını bu kent üretiyor. İstanbullu Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu, bakanlar, valiler, belediye başkanları, hatta emniyet müdürleri ve amirleri gibi ne toplu taşımayı kullanmaktan kaçınabilir, ne de güzergâhlarını değiştirebilir. Taksim'de, Şişli'de, Levent'te vesaire binlerce işyeri açılmak zorunda… Bu işyerlerinin çalışanları da toplu taşımayla Beyoğlu, Taksim, Şili, Mecidiyeköy, Zincirlikuyu'ya uğramak zorunda. 

Canlı bomba IŞİD'li

Türkiye'de istihbarat ve güvenlik; canlı bombaları patlamadan önlemede sınıfta kalıyor ancak olay olduktan sonra faillerin kimliklerini tespit etmede üstümüze yok. Emniyet birimleri Ankara'daki 3, İstanbul'daki 2 canlı bomba eylemlerini gerçekleştirenleri şıp şak tespit etti. İstiklal Caddesi'ndeki terör saldırısını gerçekleştiren canlı bombanın Mehmet Öztürk olduğu DNA testiyle kesinleşti. Adli Tıp 

Kurumu'nda aile yakınlarından örneklerle parçalanan canlı bombadan kalan örnekler uyuştu. Buna göre canlı bombanın Mehmet Öztürk olduğu tespit edildi. 

Fail, arananlar listesindeydi

Polis ve istihbarat kaynakları, teröristle ilgili iki isim üzerinde yoğunlaşmıştı. Birincisi, Türkiye’de aranan 4 IŞİD’liden biri olan Savaş Yıldız'dı. İkincisi ise ‘bölgedeki kameralarda görüldüğü’ söylenen 24 yaşındaki Mehmet Öztürk'tü. Bu arada Öztür'ün babası Nahsen Öztürk ile ismi öğrenilemeyen kardeşi gözaltına alındı. Emniyet Müdürlüğü'nde ifadesi alınan Nahsen Öztürk ve oğlunun, polislere Mehmet Öztürk'ün 2013 yılında evden ayrılarak İstanbul'a gittiğini ve o günden sonra çok az görüştüklerini söylediği öğrenildi. Ailesinin daha önce kayıp başvurusunda bulunduğu Mehmet Öztürk'le ilgili araştırma yapan polis, Mehmet Öztürk'ün terör örgütü IŞİD'e katıldığını saptadı. Mehmet Öztürk, IŞİD üyeliğinden arananlar listesindeydi.

Öte yandan Sağlık Bakanlığı ise yaptığı açıklamada 20 Mart saat 12.00 itibariyle 4'ü yoğun bakımda olmak üzere 15 yaralının 4 hastanedeki tedavisinin devam etiğini bildirdi.

İki İsrailli, çifte vatandaş

İstiklal Caddesi'ndeki eylemde hayatını kaybeden 3 İsraillinin cenazesi ile 5 yaralı ülkelerine gönderildi. Cumartesi günü Atatürk Havalimanı'na inen İsrail Hava Kuvvetlerine ait özel askeri kargo uçağı, cenazeleri ve yaralıları alarak döndü. Yaralıların uçağa yerleştirilmesinin ardından bombalı saldırıda hayatını kaybeden 3 İsrail vatandaşı için Atatürk Havalimanı apronunda bir tören düzenlendi. Törende İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İsrailli yetkililer hazır bulundu. Cenazelerin uçağa bindirilmesi sırasında düzenlenen törende Taksim'deki bombalı saldırıda yaralı olarak kurtulan kadın da sedye üzerinde gözyaşlarına hakim olamadı. İstanbul'daki patlamada ölen İki İsraillinin aynı zamanda ABD vatandaşı da (çifte vatandaş) olduğu açıklandı. 

Başkonsolos çocuklarıyla yürüdü

Türkiye'nin Hollanda Başkonsolosu Robert Schuddeboom, canlı bomba saldırısının ardından, çocuklarıyla birlikte çıktığı İstiklal Caddesi'nden tweet atarak paylaşımda bulundu. Başkonsolos Schuddeboom, çocuklarının da olduğu bir fotoğrafı kişisel Twitter hesabından paylaşarak, "Bu (Cumartesi) akşam İstiklal Caddesi yetkililer tarafından açıldı. Ama hala ürkütücü… Sessizlik hakim… Çocuklarımla market için dışarı çıktım" dedi.