Türkiye büyük hayalleri gerçekleştirmede sınır tanımıyor. Marmaray ve Avrasya Tüneli'nden sonra bir hayal daha gerçek oluyor. Çok yakında İstanbul Boğazı'nın altından yürüyerek ya da bisikletle Üsküdar-Kabataş arasında gidip gelinebilinecek. İstanbul Boğazı'nın altından yayaların geçişini sağlayacak tünelin yapımına başlanıyor. Sondaj çalışmaları tamamlanan Üsküdar-Kabataş tünelinden yayaların yanı sıra bisiklet kullanan vatandaşlar da geçebilecek. Marmaray ve metro hatlarıyla entegre olacak tünel Boğaz'ın yaya olarak aktif kullanılmasını sağlayacak. Nisandan itibaren yapım çalışmalarına başlanacak tünel, 600 günde bitirilmesi planlanıyor.

2 KİLOMETRELİK YÜRÜYEN BANTLARLA BOĞAZ GEÇİLECEK

İnsan güvenliğinin en üst seviyede sağlanması için akıllı ve teknolojik sistemlerle korunacak. Yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki tünel, yürüyen bant sistemiyle hızlı bir şekilde geçilebilecek. Yer altındaki metro istasyonlarından geçiş yapılabilecek tünele, aynı zamanda meydandan da iniş olacak. Cep telefonu ve sensörlerle yayalar izlenerek, güvenlik tedbiri alınabilecek.

BOĞAZ TÜNELİ 2019'DA HAYATA GEÇİRİLECEK

Tren rayları ve araçlarla geçilen İstanbul Boğazı'nın derinliklerinde yapılması planlanan yaya tünelinin inşasına Nisan'da başlanıyor. İstanbul'un toplu ulaşım sistemine önemli bir katkı sağlayacak projenin turistik getirisinin olması da hedefleniyor. Tünelin 2019'da hayata geçmesi bekleniyor. (Sabah)