AK Parti'den İsmail Kahraman, CHP'den Gülsün Bilgehan, MHP'den Yusuf Halaçoğlu ve HDP'den Dengir Mir Mehmet Fırat'ın aday olduğu Meclis Başkanlığı seçimlerinin üçüncü turu tamamlandı. AK Partili İsmail Kahraman 316 oy, CHP'li Gülsün Bilgehan 125 oy, MHP'li Yusuf Halaçoğlu 40 oy, HDP'li Dengir Mir Mehmet Fırat 41 oy aydı. Bu sonuçlara göre AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman, Meclis Başkanı seçildi.

Teşekkür konuşması için söz isteyen İsmail Kahraman, "TBMM'nin başkanlığı gibi yüce bir görevi vererek şahsıma gösterdiğiniz güvene şükranlarımız sunuyorum. Bu dönemde yapacağımız çalışmaların milletimizin huzuruna, mutluluğuna, devletimizin gelişmesine katkı sağlamasını diliyorum. Gerçekleştireceğimiz yasama ve denetim faaliyetleri anayasa, mevzuat ve İçtüzüğe uygun olarak tarafsızlık içinde yürütülecektir. Partilerimiz Meclisimizin çalışmasında, saygınlığının korunmasında gereken hassasiyeti gösterecektir dedi.

Kürsüden indikten sonra Deniz Baykal'ın ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun elini sıkan Kahraman, önce AK Parti, daha sonra CHP'nin ön sıralarında oturan vekillerin elini sıktı. Kahraman, ardından da MHP Lideri Bahçeli'nin elini sıktı.

Meclis Başkanlığı seçimlerini Kahraman'ın eşi, çocukları ve torunlarının yanı sıra akrabaları da izledi.

 

İSMAİL KAHRAMAN KİMDİR?

TBMM'de Meclis Genel Kurulu'ndaki üçüncü tur oylamada TBMM Başkanı seçilen İsmail Kahraman'ın mesleki ve siyasi geçmişi oldukça başarılarla dolu.

İsmail Kahraman 1940 yılında Rize'nin İkizdere ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Bölümü mezunu olan Kahraman bir süre avukatlık yaptı. Ortaokulu Karabük'te tamamladı ve daha sonra liseyi İstabul Haydarpaşa Lisesi'nde okudu. İstanbul Üniversitesi'nde okuduğu sırada İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Talebe Cemiyeti'nde başkan olarak görev aldı. 

TBMM MECLİS GRUP BAŞKANLIĞI YAPTI

28 Haziran 1996-30 Haziran 1997 yılları arasında Turizm Bakanlığı görevinde bulundu. Kendisi göreve geldiğinde Devlet Başkanı Süleyman Demirel'di. Yerine bakan olarak geldiği isim ise Agah Oktay Güner'di. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 20.,21., 26. hükümet döneminde görev alan Kahraman, Milli Türk Talebe Birliği'nde 48. dönem genel başkanlık da yaptı. Sivil toplum kuruluşlarında da yer alan Kahraman 1974 yılında Çalışma Bakanlığı'nda müşavirlik yaptı. 1985 yılında ise Birlik Vakfı'nda mütevelli heyet başkanı ve kurucu üye olarak yer aldı. 1994 yılının Aralık ayında ise Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı'nın hem kurucu üyeliğini hem de mütevelli heyet başkanlığını yürüttü. Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu ve Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu üyelikleri yaptı. 20. ve 21.Türkiye Büyük Millet Meclisi döneminde İstanbul Milletvekilliği ve meclis grup başkanlığı yaptı. 

REFAH-YOL HÜKÜMETİNİN KÜLTÜR BAKANI

54. Refah-Yol Hükümeti'nde Kültür Bakanı olarak 1996 yılında yer aldı. Aynı zamanda hem İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeliği ve Birlik Vakfı Kurucular Kurulu başkanlığını hem de İlim Yayma Cemiyeti ve İş Dünyası Vakfı Yüksek istişare Kurulu üyesi ve İlim Yayma Vakfı kurucu üyesidir. 1 Kasım Genel Seçimleri'nde Ak Parti İstanbul 1. Bölge milletvekili adayı oldu ve kazandı. İsmail Kahraman aynı zamanda  Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Kurucular Kurulu Üyesi ve Mütevelli Heyeti Başkanlığı olarak da görev yapmaktadır. İsmail Kahraman evli ve 4 çocuk babası.

GÖREVİ DEVRALACAK

Başkanlık için AK Parti Milletvekili İsmail Kahraman, CHP Milletvekili Ayşe Gülsün Bilgihan, MHP Milletvekili Yusuf Halaçoğlu ve HDP Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat yarıştı. Seçim gizli oyla yapıldı. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte ikisi olan 367'yi bulan aday, başkan seçildi. 

AK Parti'nin milletvekili sayısı dikkate alındığında Kahraman'ın üçüncü turda seçilmesi bekleniyordu. Yeni başkan İsmail Kahraman görevi geçici başkanlık yapan Deniz Baykal'dan devralacak.

İŞTE MECLİS BAŞKANLIĞI SEÇİMİNDEN ÖNE ÇIKAN DİĞER AYRINTILAR

HDP EŞ BAŞKANLARI KATILMADI

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ise oturuma katılmadı.

LİDERLERDEN SIRA NEZAKETİ

Meclis Başkanlığı seçimi için toplanan Genel Kurul’a Başbakan Ahmet Davutoğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Oy kullanmak için kalktıkları sırada iki lider karşılaştı. Oy kabinine girmek için Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu birbirlerine yer verdi. Kılıçdaroğlu, Davutoğlu’nun önden gitmesini istedi. Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu oylarını arka arkaya kullandı. 

İLK TUR SEÇİMLERİ BİTTİ SAYIM İŞLEMLERİ BAŞLADI

TBMM'de Meclis Başkanlığı için yapılan ilk tur seçimleri sona erdi. Tasnif Komisyonu sayım işlemlerine başladı. 

İLK TUR TUR OYLAMA SONUÇLARI

AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman; 316 oy
CHP Ankara Milletvekili Ayşe Gülsün Bilgehan; 127 oy
MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu; 41 oy
HDP İstanbul Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat; 41 oy

İKİNCİ TUR OYLAMAYA GEÇİLDİ

Hiçbir aday başkan seçilmesi için gerekli oy olan 367'yi bulamadığı için ikinci tur seçimlerine geçildi.

MHP ADAYINA 1 OY FAZLA GELDİ

Meclis'te 40 milletvekili olan MHP'nin, TBMM Başkanı adayı Yusuf Halaçoğlu'na 41 oy çıkması dikkatleri çekti...

İKİNCİ TUR SEÇİMİ SONUÇLARI

TBMM Başkanlığı için ikinci tur seçimleri tamamlandı. Meclis Tasnif Komisyonu seçim sayımına başladı. 

Meclis Başkanı seçiminde ikinci tur oylama sonuçlandı.  AK Parti'li İsmail Kahraman 318, CHP'li Gülsün Bilgehan 126, MHP'li Yusuf Halaçoğlu 39, HDP'li Dengir Mir Mehmet Fırat 40 oy aldı. Boş ve geçersiz oy kullanılmadı. Oylamada üçüncü tura geçildi.

ÜÇÜNCÜ TUR SONUÇLARI
 
AK Parti / İsmail Kahraman: 316