Türkiye’yi adeta savaş alanına çeviren IŞİD, önceki gün Gaziantep’te Naci Cerf isimli Suriyeli gazeteciyi öldürdü. IŞİD’in insan hakları ihlalleriyle ilgili belgesel çeken 37 yaşındaki Cerf, Gaziantep’te yaşayan Suriye halkının günlük yaşamını anlatan Hentah adlı bir dergi çıkarıyordu. Cerf cinayeti, örgütün Türkiye’deki yapılanmasını ve eylemlerini akıllara getirdi.

İlk saldırı Ulukışla

IŞİD, Türkiye’deki saldırılarının ilk sinyalini Niğde’de verdi. 20 Mart 2014 günü Ulukışla’da yol kontrolü yapan güvenlik güçleriyle IŞİD militanları arasında çatışma çıktı. Bir asker ve bir polis şehit oldu, bir yurttaş yaşamını yitirdi. Yakalanan 4 IŞİD militanının gözaltındaki rahat tavırları büyük tepki çekti.

Öğretmeni katlettiler

Kahramanmaraş’ta 21 Nisan günü Suriyeli 39 yaşındaki öğretmen Şuca Gannum boğazı kesilerek öldürüldü. IŞİD’in Türkiye yayın organı Darul Hilafe yaptığı açıklamada Gannum isimli kadını casus olarak gördüklerini, bu yüzden de öldürdüklerini açıkladı.

Suruç’ta katliam

IŞİD’in Türkiye’deki ilk kitlesel kıyımı 20 Temmuz 2015 günü Şanlıurfa Suruç ilçesinde düzenlenen bombalı intihar saldırısı ile yaşandı. 34 gencin öldüğü, 100’den fazla kişinin de yaralandığı saldırıyı IŞİD militanları üstlendi. Gençler Kobane’nin yeniden inşası için gittikleri Suruç Amara Kültür Merkezi bahçesinde IŞİD bombasının kurbanı oldu.

Barışa bomba

10 Ekim 2015 günü sabah saatlerinde Ankara, Ulus’ta Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en ölümcül bombalı intihar saldırısı yaşandı. Çok sayıda sivil toplum örgütünün katılımıyla düzenlenecek olan Barış Mitingi yürüyüşü henüz başlamadan, kortej halinde ilerleyen grupların bulunduğu Tren Garı kavşağında, 3 saniye arayla 2 patlama gerçekleşti, en az 100 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı.

İki gazeteci daha

Şanlıurfa’da 30 Ekim günü 2 gazeteci Rambo bıçağı denilen kesici aletle boğazları kesilerek öldürülmüş halde bulundu. Gazeteciler İbrahim Abdulkadir ve Firas Hammadi, Şanlıurfa’da yayın yapan Suriye’nin El Vatan gazetesini çıkartıyordu. Edinilen bilgiye göre daha önce Rakka’da gazetecilik yaptıkları için 2 gazetecinin IŞİD’in ölüm listesinde olduğu ve örgüt tarafından ölümle tehdit edildiği öğrenildi. Cinayetleri IŞİD üstlendi.