Diyarbakır'da HDP mitingine yapılan bombalı saldırıda 4 kişinin ölümü, 210 kişinin yaralanması olayına ilişkin soruşturma dosyasında, IŞİD mensuplarının yaptığı çok sayıda telefon konuşması yer aldı.

Soruşturma dosyasında, Gaziantep Ağır Ceza Mahkemesi kararı ile dinlenen saldırının firari sanığı ve IŞİD'in sınır emiri Ebu Bekir kod adlı İlhami Balı'nın ilginç görüşmeleri dikkat çekti.

"AMCAM BİR HANIM ALACAK" 

Kayıtlarda lhami Balı'nın, emrinde çalışan Ayhan isimli kaçakçı ile yaptığı telefon görüşmesi de yer aldı. Balı'yı arayan Ayhan, "Sıkıntı yoksa ben geleceğim oraya. Seni arayıp izin alacaktım. Amcam hayırlı bir iş için gelecek oraya. Uygun olur mu sence? Bir hanım alacak o taraftan. Onunla gelmeyi düşünüyorum" dedi. İlhami Balı ise, amcasıyla gelmesinin sorun olmayacağını söyleyerek, "Çıkacağın zaman sana parayı veririm" dedi.

"KIZ RAKKA'YA GİDİP EVLENECEK" 

Kayıtlarda Samsun'dan Gazintep'e gelen genç bir kızın evlenmek için Rakka'ya gitmek istediğine ilişkin konuşmalar da yer aldı.

2 Mart 2015 günü yapılan konuşma şöyle;

* Ebu Sami: Bahsettiğim kız vardı. Türkiye, tehlikeliymiş. Bu tarafa geçmesi lazım. 4 gün oldu daha geçemedi.  

- İlhami: Onlar idareye gelecek. 

* Ebu Sami: Kendisi geldi. Varaka da getirdi. Ama kızı almamışlar. Kimse kızı aramamış. 

-İlhami: Bizden başkası götüremez. Kimin yanına gitmiş?

* Ebu Sami: Birinin yanına gelmiş, kim olduğunu bilmiyorum. Orta yerde kalmışız. Bacı Samsun'dan gelmiş. Antep'te bizim evde kalıyor. Kız buraya geçecek. Rakka'ya gideceğiz. Bir kardeş var, onunla evlenecek. Rakka'dan gelip isteyecekler onu.

IŞİD'E TÜRKİYE'DEN KÖFTE VE FISTIKLI SARMA

Kayıtlara göre, 6 Nisan 2015 günü yapılan konuşmada 'kaçakçı Ahmet' isimli kişinin İlhami Balı'ya Türkiye'den fıstık sarması ve köfte gönderdiği tespit edildi.

Bu konuşma şöyle:

-İlhami: Sabahtan beri senin yüzünden dolaşıyorum. Orada burada sürünüyorum. Niye erkenden göndermiyorsun bu adamları? Allah için seni şikayet edeceğim. Seninle çalışamıyorum. Gönderdin mi fıstıklı muskayı?

* Ahmet: Muska değil sana fıstıklı sarma göndermişim.Bir kilo falan gönderdim. O 60 milyon, muska 25 milyon. Daha adam yerine koymuyorsun. Unutma bir kilo sarmanı al. 5 kilo köfte de var.

"OTOBÜSTE AJANLAR VAR"

İlhami Balı ve Ebu İshak isimli kişi arasında 4 Mayıs 2015 günü yapılan konuşmada ise IŞİD'e katılanların hangi yolla  gelmesi gerektiği konuşuldu.

Konuşma şöyle;

* Ebu İshak: İstanbul'da kardeşler var. Gelip giriş yapacaklar. Otobüsle mi veya başka şekilde mi gelsinler?

- İlhami: Otobüsle gelsinler.Uçakta sorun var. Gaziantep'e inip beni arasınlar.

* Ebu İshak: Ebu Rukiye dedi ki; Tehlike var, otobüste ajanlar var. kardeşleri yakaladılar.

-İlhami: Uçakta daha çok var

* Ebu İshak: Otobüs daha mı iyi? Hepsi otobüse mi binsin? 4 tane kardeş var. Hepsi ayrı ayrı mı gelsin?

- İlhami: Mesela ikişer gelsinler.

"KONUŞURSAK BÜTÜN PLANIMIZI ANLARLAR"

Almanya'dan IŞİD'e katılmak için gelen ve sınırı geçmek için yardım isteyen bir kadının İlhami Balı ile 9 Mayıs 2015 tarihli görüşmesi ise kayıtlara şöyle geçti;

* X bayan: Almanya'dan geldim. Urfaya tatil amaçlı. Anlarsın ya. Gece vardığımda kardeş beni karşıladı. Hemen polis ekibi durdu. Güya Alman istihbaratı bildirmiş. Karşı tarafa geçecek diye. Tatil amaçlı Urfa'ya geldiğimi söyledim. 'Karşı tarafa geçecekmisiniz?' dediler. Tutukladılar, savcılığa, mahkemeye çıktık. Şimdi Hatay'a aileme geldim. Almanya'ya beni göndermiyorlar. Çünkü çifte vatandaşım. Her tarafımda istihbaratçı var. 

-İlhami: İnternetten, telegramdan konuşalım. Burada konuşursak bütün planımızı anlarlar. Hiç işe yaramaz.

* X bayan: Emniyetli mi

- İlhami: Çok emniyetli. Onu hiç bilmezler

* X bayan: Tamam gizli chatten bana mesaj yollarmısın? Telegramda ayrıyetten bir program daha var gizli chat diye. Oradan konuşuruz.

SİGARA SATANA KAFES CEZASI

Kayıtlarda 'Ebu Usame' kod adlı teröristin İlhami Balı ile yaptığı ve sigara tüccarlarına verilecek cezalarla ilgili konuşmaları da dikkat ekti.

Konuşma şöyle;

* Ebu Usame: Sigara tüccarları ilgi alanımıza giriyor mu? Bir yer keşfettim. 

- İlhami: Baskın yapalım.

* Ebu Usame: Mal geldiği zaman yaparız.

- İlhami: Bunları kafesin içine koyuyorlar. Bab'da, Mimbiç'de meydanda kafesin içine koyuyorlar.