İran devlet televizyonu başta Instagram'da olmak üzere, internet üzerinden modellik yapan 8 kişinin tutuklandığını duyurdu

 

Operasyonda, internet üzerinden başörtüleri olmadan fotoğraflarını yayınlayan kişiler hedeflendi. Başörtüsü, 1979 İslam devriminden bu yana İran'da kadınlara zorunlu tutuluyor.

170 KİŞİ TESPİT EDİLDİ
Operasyon kapsamında 59'u fotoğrafçı ve makyöz, 58'i model, 51'i moda salonu yöneticisi ya da tasarımcı olmak üzere 170 kişi ve iki aktif kuruluş tespit edildi.

 

21 KİŞİYE DAVA AÇILDI
Mahkeme Başkanı Cevat Babaeyi, İran Instagram akışının yüzde 20'sinin modellik ajansı ve bireyler tarafından paylaşılan fotoğraflardan oluştuğunu söyledi.

 Babaeyi, İslami olmayan görüntüler yayılmasının örgütlü bir şekilde yapılması dolayısıyla, konunun yargının gündemine girdiğini söyledi. Operasyonda 8 kişinin tutuklanmasının yanı sıra, 21 kişi hakkında da dava açıldı.Devlet televizyonunda Babaeyi'nin açıklamasından önce, eski bir mankenin, Instagram'da fotoğraf paylaşarak para kazandığı şeklinde yaptığı itiraflar yayınlanmıştı.

INSTAGRAM İRAN'DA OLDUKÇA POPÜLER
Yargı organlarıyla bağlantılı İnternet sayfası Mizan Online, İlham Arab adlı ortalama başarıya sahip mankenin ayda 3 bin doların üzerinde kazandığını duyurdu. Erişim engeli bulunan Facebook, Twitter ve Youtube'un aksine serbest olan Instagram İran'da oldukça popüler.

 

Sık sık Twitter ve Facebook'a erişimi engelleyen İran rejimi, bu hesapta yer alan fotoğrafların İslamla uyuşmadığını belirterek içki fotoğraflarının yer aldığı, kadınların başlarının açık veya bikinili pozların bulunduğu fotoğraflara erişimi kısmi olarak engelleme kararı aldı.
 
İranlı gençlerin moda merakı Avrupa'daki yaşıtlardan farklı değil.

 

İran'daki sokak modası ve gençlerin eğlence hayatı, Avrupa kentlerine taş çıkartacak cinsten.

 

Gençler, giydikleri her kıyafeti ve eğlence anlarını Twitter'da paylaşıyorlar.'İranlı İkoncanlar'ın çektikleri fotoğraflar twitter'da adeta bir fenomen haline geldi

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.