Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), İran'ın 14 Temmuz'da kabul edilen nükleer anlaşmaya uygun olarak gerekli önlemleri yerine getirdiğini onayladı. UAEA'dan yapılan açıklamada, İran'a uygulanan yaptırımların kaldırılmasına yol açacak nihai raporu üye ülkelere gönderdiğini duyurdu. Açıklamada, "Bu, uluslarası toplum için önemli bir gündür" denildi.

'DÜNYA İÇİN GÜZEL BİR GÜN'
UAEA'nın raporu, nükleer anlaşamada "uygulama" safhasına geçildi. Buna göre ABD, BM ve AB, İran'a yönelik uyguladığı nükleer programla ilgili yaptırımları kaldıracak. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, yaptırımların bugün (dün) kalkacağını bildirdiği konuşmasında "Bugün İran halkı için. dünya için güzel bir gündür. Çünkü bölge gereksiz bir çatışmanın gölgesinden kurtulmuş oldu" dedi. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de "İran'ın nükleer programı ile ilgili çok taraflı ve ulusal ekonomik ve finansal yaptırımlar, nükleer anlaşmaya göre kaldırılmıştır" ifadesini kullandı. Başarının siyasi iradenin ve çok taraflı diplomasinin ürünü olduğunu vurgulayan Mogherini, "Bizler, çok zor sorunları çözebiliriz ve etkili pratik çözümler üretebiliriz" diye konuştu.

OBAMA İMZALADI
ABD Başkanı Barack Obama, UAEA'nın onayının ardından İran'a yönelik yaptırımları kaldıran başkanlık kararnamesini imzaladı. Obama, Temsilciler Meclisi ve Senato başkanlarına da mektup göndererek bilgilendirmede bulundu. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry "ABD'nin yaptırımlarına bağlı taahhütler şu anda yürürlüğü girmiştir" dedi. İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani ise sosyal medya üzerinden anlaşmayı kutladı. Yaptırımların kaldırılmasıyla İran'ın uluslararası bankalarda dondurulmuş olan 100 milyar dolarlık varlıkları serbest bırakılacak. İran dünya ile ticaret yapabilecek.