Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi’nin Kahire’deki Arap Birliği toplantısında yaptığı konuşma Suudileri kızdırdı. Yakın Doğu Haber'in Sumeriye televizyonundan aktardığı habere göre Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi, Kahire’deki Arap Birliği toplantısında yaptığı konuşmada Hizbullah ile Irak’taki Gönüllü Halk Güçleri’nin Arapların onurunu koruduğunu belirterek Hizbullah’ı ve Gönüllü Halk Güçleri’ni terörist diye niteleyenlerin kendisinin terörist olduğunu söyledi.

İbrahim Caferi’nin bu konuşması üzerine Suudi Arabistan temsilcileri toplantı salonunu terk etti. Suudi Arabistan’ın Irak Büyükelçisi Samir Sebhan, Kürtlerin ve el-Enbar’daki aşiretlerin Gönüllü Halk Güçlerini istemediğine ve Mikdadiye’deki terörist saldırıların da IŞİD’le ilgisinin olmadığına dair açıklamaları Iraklı yetkililerin tepkisine neden olmuş,

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Samir Sebhan’ın açıklamalarının Suudi Arabistan’ın resmi görüşünü yansıtmadığını açıklamak zorunda kalmıştı. Suudi Arabistan liderliğindeki Körfez İşbirliği Konseyi de kısa bir süre önce Hizbullah’ı terör örgütü listesine almıştı. Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al-i Halife de New York merkezli Etnik Anlayış Vakfı’nın Başkanı Haham Marc Schneier’le yaptığı görüşmede Arap Birliği’nin de tıpkı Körfez İşbirliği Örgütü gibi Hizbullah’ı terör örgütü listesine alması gerektiğini söylemişti.

Kaynak: Yurt Gazetesi