İngiltere Başbakanı David Cameron bu sabah Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'la görüştü.

Cameron görüşme sonrası yaptığı açıklamada, DAEŞ'le mücadele kapsamında Rum Kesimi'ndeki "Ağrotur" üssünü Fransa'nın kullanımına açmayı önerdiğini söyledi.

Paris saldırıları sonrası DAEŞ'e karşı Suriye ve Irak'ta askeri operasyonlarını yoğunlaştıran Fransa bölgedeki askeri varlığını artırıyor.

Fransız uçak gemisi Charles de Gaulle beraberinde iki fırkateyn ve bir denizaltıyla beraber Doğu Akdeniz'e gönderildi.

Gemideki 26 savaş uçağının bugünden itibaren operasyonel olacağı açıklandı. Askeri uzmanlar Charles de Gaulle uçak gemisinin bölgede operasyonel hale gelmesiyle Fransa'nın IŞİD'i vurma kapasitesinin en az üç kat, istihbarat kapasitesinin ise çok daha fazla artacağını belirtiyor.

CAMERON'DAN "DAEŞ" MAKALESİ

İngiltere Başbakanı David Cameron da, ülkesinin Suriye'de DAEŞ'i hedef alan uluslararası koalisyonun hava operasyonlarına destek vermesi planlarıyla bağlantılı olarak, "Ülkemizin korunması yükünü ve risklerini başkalarının üzerine yıkamayız" dedi.

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın, Paris saldırılarının ardından İngiltere'de en fazla tartışılan konular olan savunma, güvenlik ve terör tehdidine değindiği makalesi Daily Telegraph'ta yayımlandı.

Makalesinde, Fransız halkına verilen desteğin devam ettiğini göstermek üzere bu sabah Paris'i ziyaret ettiğini belirten Cameron, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile birlikte "dünyayı bu şeytan terör tehdidinden nasıl

kurtaracaklarını görüşeceklerini" belirtti.

"IŞİD GÜVENLİĞİMİZİ DOĞRUDAN TEHDİT EDİYOR"

Paris'te yaşanan saldırıların, terör örgütü IŞİD'in İngiltere'den binlerce kilometre uzakta olmadığını hatırlattığını belirten Cameron, DAEŞ'in ülkesinin güvenliğine doğrudan tehdit oluşturduğunun altını çizdi.

"İngiliz halkının, ulusal güvenliğin önemini kavrayan ve ülkemizin güvende olması için gerekli her şeyi yapacak bir hükümetleri olduğunu bilmesini istiyorum" diyen Cameron, makalesinde şu ifadeleri kullandı:

"İslami aşırıcılığın zehirli ideolojisiyle başa çıkacağız. Yardım bütçemizi, çatışmaları önlemek üzere daha kırılgan ve çökmüş devletler ile bölgelerin desteklenmesine yeniden odaklayacağız. Stratejimiz, kaynaklarımızın derinleştirilmesini, terörle mücadele alanında uluslararası işbirliğini de kapsıyor. İstihbarat servislerine alınacak bin 900 yeni personel ile terörle mücadele polisinde yatırımın artırılmasının yanı sıra keşif uçakları neslinde yeni büyük bir yatırım yapacağız."