Düzce’de inşaat işçiliği yapan ancak işsiz olan bir çocuk babası Necmettin Bozkurt’un (35) hayatı sosyal medyada yaptığı bir paylaşımla değişti. Yaptığı paylaşımla CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklu olarak yargılandı.

Düzce 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Bozkurt kendisini “Suç olduğunu bilmiyordum, espri mahiyetinde bir başkasının paylaştığı şeyi paylaştım” dese de “Cumhurbaşkanına hakaret, alenen hakaret ve birden çok kez yapmak” 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Hükmün açıklanması ise beş yıl geriye bırakıldı.

Davayı ilginç kılan ise iki lider arasındaki “eleştiri ve hakaret” anlayışı farkını ortaya koyması oldu. Kılıçdaroğlu avukatı Celal Çelik aracılığıyla mahkemeye gönderdiği beyanda, Bozkurt’un eyleminin hakaret kapsamında görülemeyeceği belirtildi., “Tüm siyasilerin eleştirilere katlanması gerekir. Düşünce ve ifade özgürlüğünün kabul görüldüğü demokratik ülkelerde eleştiriye katlanma bilinci vardır. Ne yazık ki diktatöryel kişilerin eleştirilere tahammül göstermedikleri gerçeği bilinmektedir” dedi. Erdoğan ise dava boyunca işçiden şikayetçi oldu.