IŞİD, geçtiğimiz aylarda rehin aldığı ve resmi dergisinden "satılığa çıkardığını" ilan ettiği iki diplomatı infaz etti. Çinli Fan Jinghui ve Norveçli Ole Johan Grimsgaard-Ofstad'ın infaz haberi de örgütün "Dabıq" adlı dergisinden duyuruldu.

Esir aldığı iki diplomat için daha önce ülkelerinden fidye isteyen IŞİD, "kafir milletler taraffından terk edilen" iki diplomatı infaz ettiğini açıkladı.

 IŞİD, Norveçli ve Çinli diplomatları satılığa çıkardı Sıradışı propaganda yöntemleri kullanmasıyla bilinen IŞİD, bu sefer de adam kaçırma ve fidye isteme konusuna farklı bir...

"Barbarlara fidye vermeyiz"

Norveç Başbakanı Erna Solberg, konuyla ilgili yaptığı açıklamada ölüm haberini teyit edemediklerini, fakat bundan kuşku duymak için bir sebepleri olmadığını ifade etti. solberg, "Bu Grimsgaard-Ofstad'ın ailesi ve tüm ülke için acı verici bir olay. Barbar bir gruba fidye vermeyiz. Bu acı verse de asla teröristlerin kazanmasına izin vermemeliyiz" diye konuştu.

"Derin bir şaşkınlık içindeyiz"

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei ise "derin bir şaşkınlık içinde olduklarını" söyledi. "Çin vatandaşı IŞİD tarafından rehin alındığından beri onu kurtarmak için bir anımızı bile boşa harcamadık. Halen bilgiyi doğrulatmaya çalışıyoruz" dedi.