MHP Genel Başkan Adayı Meral Akşener, toplantı ve mitinglere katılmak üzere Antalya'ya geldi. Gazipaşa- Alanya Havalimanı'nda karşılanan Meral Akşener, araç konvoyu eşliğinde Gazipaşa'ya geldi. Gazipaşa Meydanı'nda kalabalık bir grup tarafından karşılanan Meral Akşener, MHP İlçe Başkanı Mehmet Yüksel'i ziyaret etti, ardından da meydanda toplanan yaklaşık 500 kişiye konuşma yaptı.

'MİLLETİMİZİN İRADESİNİ KIRAMAYACAKSINIZ'

Engellenemeyecek bir yürüyüşün parçası olduğunu söyleyen Meral Akşener, "Elindeki gücü kaybetmekten korkanlar, ne yaparsanız yapın bu milletin yürüyüşüne, milli iradenin yürüyüşüne engel olamayacaksınız. Hangi güçlüğü çıkarırsanız çıkarın, hangi tehdidi yaparsanız yapın, hangi iftirayı atarsanız atın milletimizin iradesini kıramayacaksınız, bizleri korkutamayacaksınız" dedi.

'İRADEDEN KAÇAMAYACAKSINIZ'

MHP genel merkezinde 1 Kasım seçim sonuçlarının tartışılması gerektiğini anlatan Meral Akşener, "Hadi gelin bunu tartışmamız lazım. 'Meşveret bizim töremizdir nerede hata yaptık?' talebine kulaklarını tıkayanların bugün itibariyle anlamak zorunda kaldıkları o değişimin iradesi buradadır. Bu iradeden kaçamayacaksınız. Odalarında oturup, kapılarını kapatıp sandalyelerinden kalkmayanlar o koltuktan, odalardan kalkın. Çıkın dışarı ayakkabı eskitmeye başlayın. Siz eskitmezseniz, millet sizi eskitir. Milletin sesine kulak vermezseniz, ülkücünün sesine kulak vermezseniz ne yaparsanız yapın, 15 Mayıs'ta o kongre olacak inşallah" diye konuştu.

'ROMA'YI DA BEN YAKTIM'

Gazipaşa'daki konuşmasının ardından konvoy eşliğinde Konaklı Mahallesi'ndeki Arancia Otel'e gelen Meral Akşener, 'Taşmetrese Mezunları' ile bir araya geldi. Burada kürsüye davet edilen Meral Akşener, şunları söyledi:

"Doğu ve Güneydoğu illerinde terörle mücadele eden asker, polis, jandarma ve korucular hukuki olarak boştalar, yarın devranı döndürdüğünüzde bu arkadaşlarımızın başı belaya girer. Yarın bunlar 'asit kuyularına terörist attınız' denilip suçlanır. Önceleri genel merkezimizi çok savunan sosyal medyadaki kardeşler, beni faili meçhullerin yapılmasından suçladı. İlginç. Sonra bu malum medyaya servis edildi. Ben de Balıkesir'de bu ahmak sürüsünün, yani bu havuz, yandaş, candaş medyanın yazar, çizerinden bahsediyorum. Bakıyorum bir taraftan en büyük milliyetçilik yapılıyor, bir taraftan 'terör mücadelesi yapıyoruz' diyerek asılıp kesiliyor, hakikaten bunların arkasında duracaklar mı diye bir teste tabi tuttum. Terör mücadelesi yapan kardeşlerimizin hemen bir hukuk zırhına alınmasının ne kadar önemli ve elzem olduğunu bu davranışlarımız ortaya koyuyor. Beni faili meçhullerin mensubu, müsebbibi sayıyorlar. 'Tamam kardeşim' dedim. 'Sorumluluğu alıyorum. 8 ay bakanlık yapmış bir şahıs olarak sorumluluğu alıyorum' dedim. Bu bir göndermeydi. Bu yolda Meral Akşener'i ekarte etmek için havuz medyası şu manşetle çıktı; 'Meral Akşener'den korkunç itiraf.' Bugün bu iktidarı yönetenlerin kesinlikle terörle mücadeleyle ilgili akıllarında bir fikir, inanç söz konusu değil. Şimdi daha büyük bir itirafta bulunuyorum. Roma'yı da ben yaktım."

'BU SORUNUN CEVABINI VERMEK ZORUNDASINIZ'

Doğu'da görev yapan kolluk kuvvetlerinin hukuki olarak koruma altına alınması konusunun takipçisi olacağını belirten Akşener, "Daha vahim olanı sayın genel başkanımız 'Taş üstünde taş, baş üstünde baş bırakmayın' konuşması yaptı. 2-3 gün sonra Meral Akşener sosyal medyada başka bir şeyle daha suçlandı. İki soru sormak istiyorum. Birincisi 17- 25 Aralık, ey genel merkezimiz, sayın genel başkan. 17- 25 Aralık sizce bir hırsızlık ve yolsuzluk soruşturması mıdır? Reise yapılmış bir komplo ve darbe midir? Çünkü bu sorunun cevabını vermek zorundasınız. Neden mi? Çünkü siz 17- 25 Aralık'ı hırsızlık ve yolsuzluk dediğiniz için bu kardeşiniz her grup toplantınızda söylediğiniz sözleri aldı, konuştu ve bir kadının uğrayabileceği en ağır iftiraya uğradı. Mahkemeye verdi. Mahkemedeki sanıklar diyor ki '17- 25 Aralık ile ilgili Erzincan ve Büyükçekmece'de yaptığı konuşma reise hakarettir. Kızdık, onun için dedik' dediler. Bugün bundan vazgeçmişseniz cevabını vereceksiniz" diye konuştu.

KONGRE SÜRECİNE İLİŞKİN MAHKEME KARARI

Mahkemeye taşınan kongre sürecini de değerlendiren Meral Akşener, şunları söyledi:

"15 Mayıs'ta çağrı heyeti kongrenin olmasıyla ilgili bir çağrı yaptı. Mahkeme 3 kişilik bir çağrı heyeti atadı. Bu arada Tosya ve Germenek'ten Asliye Hukuk mahkemelerinden 2 hakimden, birinden iptal, birinden de tehiri icra kararları alındı. Bu kararları henüz görmedik fakat hukukçularla yaptığımız toplantılarda ortak görüş şudur; verilen bu karar, Sulh Hukuk Mahkemesi'nin verdiği kararla mukayese edildiğinde yok hükmündedir. Bu önüne gelenin, bu ilçelerden karar alınıyor olması, kamu düzenini bozacak bir kavram ortaya çıkaracağı için bu sebeple 'hukuksuz iş yapan 2 hakimin HSYK'ya şikayet edilmesi gerekiyor' dediler. Biz de şikayet edeceğiz. Aldığımız bilgiler ışığında 15 Mayıs'ta bu bir tüzük kongresidir ve bu yapılacak. Kongrede delegeler düşünüp taşınacak bir karar verecekler ve ben o karara sonsuz saygı duyacağım."

SERİK'TE COŞKULU KARŞILAMA

Alanya'dan ayrılıp Antalya'ya gidişinde Serik İlçesi girişinde kalabalık bir grup tarafından karşılanan Meral Akşener, konvoy eşliğinde Çınaraltı Meydanı'na geldi. Burada yaklaşık 5 bin kişi Meral Akşener'i karşılarken, Serik Belediyesi eski Başkanı MHP'li Mehmet Habalı ile mevcut MHP'li belediye meclis üyeleri Ergüven Yılmaz, Cengiz Büyükgebiz, Mustafa Alkan ve Mahmut Erdem de aralarında yer aldı. 'Başbakan Meral Akşener Yörük Ali Paşa Neredeyse Serik Yörükleri Orada' ve 'Meral Aba Serik İlçemize Hoş Geldiniz' yazılı pankartlarla karşılanan Meral Akşener, kısa bir teşekkür konuşmasının ardından yoluna devam etti.

AKŞENER'İN GEÇECEĞİ GÜZERGAHTA ŞÜPHELİ PAKET PANİĞİ

Serik'ten ayrıldıktan sonra Konyaaltı İlçesi'ndeki miting alanına giden MHP Genel Başkan Adayı Meral Akşener'in geçeceği güzergaha bırakılan poşet, paniğe yol açtı. Akşener'in konvoyunun geçiş yapacağı Gazi Bulvarı Asayiş Kavşağı'ndaki poşeti incelemek için bomba imha ekipleri çağrıldı. Tedbir amaçlı Akşener'in geçiş güzergahı Sakarya Bulvarı olarak değiştirildi. Polis ekipleri bu doğrultuda güvenlik önlemi aldı. Bu süre içinde uzman ekip tarafından incelenen poşetten, çöp çıktı. Bunun üzerine Meral Akşener'in geçiş güzergahı tekrar Gazi Bulvarı olarak değiştirildi.

'BİZ İDAM SEHPALARINDAN DÖNDÜK'

MHP Genel Başkan Adayı Meral Akşener, Antalya’nın Gazipaşa, Alanya ve Serik ilçelerini ziyaret ettikten sonra, Antalya’nın merkez ilçesi Konyaaltı’na gelerek partililere hitap etti. Akşener, Konyaaltı Kent Meydanı’nda, yaklaşık 1 saat partililere seslendi. Kadınların çoğunlukta olduğu meydanda, çocukları seven Meral Akşener, zaman zaman elini sıkmak isteyen partililerden dolayı zor anlar yaşadı.

Gündeme ilişkin fikir ve düşüncelerini paylaşan Meral Akşener, kurultayı engellemeye çalışanları eleştirdi. Akşener, “Sadece ben 1100 delege ile tek tek görüşme yaptım. Aranızda görüştüğüm arkadaşlarım var. Bu kurultayın olabilmesi için 548 kardeşim imza verdi. Bu imzalar bizim namusumuza vebal olarak emanettir. Bu imzaları yere düşürtmeyeceğiz. Bu imzaların gereği için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

Çok sayıda delegenin kendisine, “O kongreyi toplayın, geleceğiz, kongrede bu tüzük maddesinin değişmesi için ‘evet’ oyu kullanacağız” dediğini kaydeden Akşener, “Bu rakamı açıklamıyorum. Balgat ağaları sonra uyuyamaz. Zaten yeteri kadar uyuyamıyorlar. Bari bazı geceler uyusunlar” diye konuştu.

BAHÇELİ’Yİ ELEŞTİRDİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yönetimini de eleştiren Meral Akşener şunları söyledi:

“1153 delege oyu ile seçildiniz. MYK’ya seçilen arkadaşlarımız aynı delegenin oyu ile seçildi. Şimdi soruyorum. Ne değişti de 1153 delegeden kaçıyorsunuz? Ne değişti, sizi seçen delegeyi hain ilan ediyorsunuz. Ne değişti, Adalet ve Kalkınma Partisi, sarayın 7 havuz gazetesi aynı gün bizlere, hep birlikte paralel iddiası manşetiyle çıktı. Dün kimse paralelci değildi, bugün kurultay istiyoruz diye paralelciyiz. Biz paralelci ve maralelci değiliz, ama hepiniz yamuksunuz, yamuk.”

'ONLAR KORKAN TAVUK'

Ülkücü hareketi engellemek için her şeyin yapıldığını iddia eden Meral Akşener, “Onlar korkak tavuk, onlar bizi bilmiyorlar. Biz idam sehpalarından döndük. Onlar dantel örtüsü, masa örtüsü desenli, çakma kahramanlar. O yüzden onlar bizi bilemez, bizi anlayamazlar” dedi.

Kendilerini tek başına iktidar edecek milletvekili koltuğunu istediklerini de söyleyen Meral Akşener, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hani Ortadoğu bildikleri en iyi şeydi. Türkiye stratejik çukurun içine düştü. Biz Türkiye’yi o çukurdan çıkarmak için iktidarı istiyoruz. Antalyalılar, Rus turistin olmadığını ve her gün canlı bomba tehdidi olduğu için Avrupa ülkelerinden turist gelmediğini söylüyor. Tarım, çiftçi yerle bir oldu. İstanbul’un ekonomisini düzenleyen Antalya’dan bana anlatılanlar bunlar. Bunlar, Mısır’a gitti. Geldiklerinde ellerinde Rabia vardı. Şu anda Rabia gitti. Şu Rabia’yı ellerinde görenler var mı? Nereye gitti? Hani Rabia? Rabia’yı Suudi ve Katar sofralarında bırakıp geldi bunlar. Hani Filistin, Gazze, Mescidi Aksa derlerdi? Ne oldu, onları da İsrail ile müzakere masasında bırakıp geldiler.”

'TERÖRÜ 6 AYDA BİTİRİRİZ'

İktidara gelmeleri halinde 6 ayda terörün belini kıracaklarını iddia eden Akşener, şöyle devam etti:

“Ülkemiz bir huzur adası olacaktır. Genel Başkan Yardımcısı ve benzerlerine soruyorum. Bize sövmek, bize hakaret edip iftira atmak kolay. Çünkü uzun zamandır ülkücüye hakaret edenin, sövmenin bir maliyeti yok. Şimdi Sırrı Sakık Sayın Bahçeli’ye dedi ki; ‘Sen assan assan Apo’nun ceketini asarsın?’ Şimdi bu Genel Başkan Yardımcılarına soruyorum. Sırrı Sakık için ‘nesebi gayri sahih’ (yasal olmayan bir birleşme sonunda doğan çocuk) diyebildiniz mi? Diyemediniz çünkü maliyeti yüksek. AKP’den Ankara Milletvekili olan Aydın Ünal diye biri Sayın Bahçeli için dedi ki, ‘Salyalarını sana yalatacağız.’ Hepimiz şiddetle kınadık. Bu Genel Başkan Yardımcılarına soruyorum. Hepimize her gün saydıranlara soruyorum. Aydın Ünal’a nesebi gayri sahih diyebildiniz mi? Diyemediniz. Korktunuz diyemediniz. Çünkü maliyeti var maliyeti. Bu meydandan ant olsun ki bir ülkücüye hararet edip, burnunu kıranın başına gök kubbeyi yıkmaz isem bu ülkede kalmak bana haram olsun.”

Konuşmasının sonunda MHP Genel Merkezi’ne de seslenen Meral Akşener, “Yapın şu kongreyi. Kalkın odalarınızdan, çıkın dışarı. Gelin buraya, duyun bu sesi. Açın kulaklarınızı. Yeter, yeter, yeter. Eskittiniz koltukları. Gelin buraya azıcıkta ayakkabı eskitin” dedi.