Almanya Başbakanı Angela Merkel, 13 Kasım'da Paris'te gerçekleştirilen terör saldırılarının ardından Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Paris'te bir araya geldi. Görüşme öncesinde Paris saldırılarında ölenleri anan ikili, yaptıkları açıklamada IŞİD'e karşı mücadele konusunda mesajlar verdi.

Almanya'nın desteğini artırmasını istedi

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Almanya'dan Suriye ve Irak'ta IŞİD'e karşı mücadelede daha fazla destek olmasını isterken, bunu “Şayet Almanya biraz daha destek verebilirse bu iyi bir sinyal olur” sözleriyle dile getirdi.

 Erdoğan, Hollande ile görüştü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransız mevkidaşı François Hollande ile Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının...

IŞİD'e karşı askeri önlem vurgusu

Görüşme öncesinde Fransa'nın somut talepleri konusunda detay verilmezken, Almanya Başbakanı Angela Merkel IŞİD'e karşı mücadelenin askeri yöntemlerle yapılması gerektiğini söyledi.

 Obama: Türkiye'nin kendi hava sahasını korumaya hakkı var ABD Başkanı Barack Obama, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında Türk hava...

Almanya'nın görevini “Fransa'ya nasıl destek vereceğini hızlı bir şekilde düşünmek” olarak nitelendiren Merkel de, IŞİD'e karşı mücadelede Fransa'ya destek sözü verirken, Suriye'de ya da başka yerlerde IŞİD ile mücadelede Fransa'yı nasıl destekleyeceği konusunda ayrıntı vermedi.

 

PARİS/DHA