Karayoluyla Ağrı'dan Van'a gelen HDP Eş Genelbaşkanı Selahattin Demirtaş Kültür Merkezi yanındaki boş arazide kurulan iftar sofrasına katıldı. İftar yemeğinin ardından konuşan Demirtaş, Ramazan'ın barışa vesile olmasını diledi. Türkiye'nin zor bir süreçten geçtiğini belirten Demirtaş, durumun bu hale gelmemesi için siyasi olarak her yolu denediklerini söyledi.

DEVLET HUKUK ÇERÇEVESİNDE SİLAH KULLAHABİLİR

Hükümetin birçok ilde yıkım politikası uyguladığını belirten Demirtaş, "Bütün kış boyunca geride kalan günlerde Cizre, Silopi, Sur başta olmak üzere Silvan, Varto'da, Nusaybin'de, Geverde (Yüksekova) yıkımlara karşı tam bir katliam politikasına karşı çözüm üretmeye çaıştık. Durum gerçekten bu noktaya gelmesin diye yapılması gereken ne varsa sonuna kadar kullandık. Ama karşımızda konuşarak sorun çözmekten uzak, gözleri kanlı bir anlayış var. Barbarca bütün kentleri yaktılar. Devlet hukuk çerçevesinde silah kullanabilir. Ama devlet bunu ihlal ettiği anda, orada artık devlet yoktur. Bir kaç insanın elinde silah var diye bir kentin tamamını yıkamazsın. Delvet devlet olmaktan çıktı. Yasadışı bir organizasyona dönüştü. Evlerdeki eşyaları çaldılar, hırsızlık yaptılar. Buna terörle mücadele diyorlar. El ele vererek yıkımın olduğu yerleri yeniden inşa edeceğiz" dedi.

SADECE CİZRE'Yİ DEĞİL TÜRKİYE'NİN HER YERİNİ YAKTI

Operasyonların Cizre'de başladığını belirten Demirtaş, "6 ay önce Cizre'yi yakmaya başladıklarında, aslında siz her yeri yakıyorsunuz dedim. Şimdi Cizre'yi yaktınız bu gün Alanya, Bodrum, Cizre'den daha virane. Oteller, sahiller, iş yerleri bomboş. Tarihin en büyük turizm kirizi yaşanıyor. Türkiye'nin her yerini yaktı. Buna sessiz kalanlar bu suça ortak oldular. Sen buraya alkış tuttuğunda bu yangın senin evine sıçrar. Hiçbir konuda doğru politikayı üretemediler. Hepsinin sorumlusu olarak da bizi gösteriyorlar. 'Van Belediyesi'ne 400 trilyon gönderiyoruz. Bunu burunlarından fitil fitil getireceğiz' diyor. Dünya'nın en büyük hırsızları Ankara'da bunu herkes biliyor" diye konuştu.


MÜFETTİŞLER 1 YILDIR BELEDİYELERDE

Belediyelere kayyum atanmasını değerlendiren Demirtaş, "Seçimi kazanamıyorlar. Seçimle alamayacağı belediyeyi operasyonla kayyum hareketiyle almak istiyor. Şimdi dağa para gönderiyor diye iftira atıyorlar. Müfettişler bütün belediyelerimizde teftiş yapıyorlar. Bizim belediyelerimiz 1 yıldır teftişte. Bir belediye dağa nasıl para gönderebilir. Hizmetler kayıtlar ortada. Kaldı ki 400 trilyon para Sarayın 2 yıllık elektrik parasıdır. Belediyelere gasp yoluyla el koymaya çalışıyolar. Hiçbir haklılığı olamaz bunun. Buradan Van barosu, sanayi esnafı, STK temsilcilerine sesleniyorum. Çıkıp açıklama yapmalılar. Burayı halk seçti. Yerine memur atarsan çalışmayacaklarını söylesinler. Atayacağın memur Bekir Kaya'nın yerine geçebilir mi? Sizin iradenizi temsil edebilir mi ?" dedi.

BARIŞ POLİTİKAMIZDAN VAZ GEÇMEYECEĞİZ

Barış için çaba göstereceklerini belirterek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştiren Demirtaş, şunları söyledi:

"Biz zulme karşı duracağız. Ama barış politikamızdan vezgeçmeyeceğiz. İnsan evladı tarlada yetişmiyor. Herkesin evladı kıymetlidir. Çocuğunun üniformasına göre sevgi ve acı değişmez. Barış dediğimiz şey, karşılıklı bir şeydir. Küs olduğunuzda barıştım dediğinizde barışamıyorsunuz. Halk barış istiyor onlar devletin bütün imkanlarını savaş için kullanıyor. Dolmabahçe'den kaldığmız yerden devam edelim diyecek bir anda silahlar susacak. Bir cümleye bakıyor. Ama yapmaz. Bunun barış yapmayacağından emin olun. Bu adamın barış diye bir derdi yok. Valiler kararnamesine bakın. Bir gecede 50 vali 3 bin 726 hakim savcının yeri değişti. Hepsi kendi adamlarını göreve getirmenin çalışması. Bir okulun müdürü kim olacak, partili olup olmadığına bakılıyor. Elinden gelse ilkokularda sınıf başkanlarını kendisi atayacak. Ama gücü yetmiyor. Her şey kendi emrinin altında olmzsa korku geçmiyor. Psikiyatristler bunu incelemeli. Yüzde 52 oy alan lider halkından korkar mı. Ardında halk desteği varsa neden korksun. Bunun için güç kaybetmemesi lazım. Dokunulmazlık meselesinde hiçbir şey gözümüzde değil. Ama sizlerin de bu baskılar karşısında korkmadan yürümeniz lazım. Başka türlü düzelmez. Halkın kendi geleceğini belirlemesi gereken kritik nokta burasıdır. Ya geri adım atılacak, ya da bedellerin ödenmesi göze alınacak bu ülke özgürlüğe kavuşacak."

Geceyi Van'da geçirecek olan Demirtaş yarın Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'ne geçecek.