Hatay'daki, Suriyelilerin kaldığı çadır kentleri gezen Stephen O'Brien, ardından Hatay Valisi Ercan Topaca'yı ziyaret etti. Stephen O'Brien, Dünya İnsani Zirvesi'nin ardından Suriyelilerin nasıl misafir edildiklerini yerinde görmek için İstanbul'dan Hatay'a geldiğini söyledi. O'Brien, "Üzerimdeki kıyafetten de anlayacağınız gibi bugün sahadaydım, buraya gelmeden önce birtakım temaslarda bulundum, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öncülüğünde İnsani Yardım Zirvesi'nde ve aynı zamanda hükümetin göstermiş olduğu misafirperverlik ve cömertlik için teşekkür ediyorum. Bu zirvede birçok insani yardım konusunu konuşma fırsatımız oldu. Ben Hatay'a gelmek istedim, çünkü dünyanın en fazla mülteci kabul eden ülkesinin naçizane bir şehri Hatay'da insanların ne kadar sıcak şekilde karşılanıp misafir edildiğini görmek istedim. Burada Suriye tarafına gönderilen insani yardımların ne şekilde yapıldığını gördüm, Türkiye'nin buraya ne kadar katkı sunduğunu görmüş oldum"dedi.

"BÜTÜN İNSANLIĞIN SORUMLULUK TAŞIMASI GEREKİYOR"

BM İnsani Yardımlardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı olarak görevinin nerden gelirse gelsin, nasıl olursa olsun, yardıma muhtaç insanların güvenli bir şekilde yaşamlarını idame ettirebilmelerini sağlamak olduğunu ifade eden Stephen O'Brien, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin bu kadar sayıyı misafir ediyor olması ve başka ülkelerde bu rakamın az olması sormamız gereken bir soru. Bu insanlar tabii ki komşu oldukları için öncelikle Türkiye'ye geliyorlar tabi buradan sonrasına gitmek istiyorlar mı? Bu sorulması gereken bir soru. Ancak mühim olan bu insanların neden geldikleri, olabildiğince temel insani ihtiyaçlarının karşılanabiliyor olması. Bizim için öncelikle buraya bakmamız gerekiyor. İstanbul'da yapılan İnsani Yardım Zirvesi'nde konuşulan konulardan birisi de bu. BM Genel Sekreteri'nin de söylediği üzere bütün insanlığın bu anlamda sorumluluk taşıması gerekiyor. Herkesin elini taşın altına koyup bir şekilde sorunun çözümüne katkıda bulunması gerekiyor."