İsveç'in başkenti Stockholm'de 61. yapılacak Eurovision Şarkı yarışmasında San Marino'yu temsil edecek olan Türk şarkıcı Serhat Hacıpalıoğlu 'Hem San Marino, hem de Türkiye'yi temsil etmekten gurur doluyum. Bu büyük bir sorumluluk' diye konuştu.

Yarışmanın hazırlıklarını Stockholm'de sürdüren Türk şarkıcı Serhat DHA muhabirine verdiği söyleşide San Marino adına Eurovision'a katılmasının öyküsünü, duygularını, Avrupa'da yaşayan Türklerden destek beklentilerini şöyle anlattı:

'Benim son yaptığım çalışma Fransızca, 'Je M'Adore' adlı bir single idi. Bu parça geçen senenin sonunda Almanya'da DJ dans listelerinde beş hafta boyunca 1 numarada kaldı. İngiltere'de keza iki numaraya kadar yükseldi. Bu aslında bir Türk sanatçının dünya listelerinde elde ettiği ilk başarı oldu. San Marino'da Eurovision için Avrupa'da yükselen bir yıldız arayışına girmişler. Benim İtalyan menajerimi bulmuşlar. 'Je M'Adore' un başarısı, videosu onları gerçekten etkilemiş. Menajerim beni aradı. Tabii önce inanmıyorsunuz. Bir telefon geliyor 'San Marino sizi Eurovizyon Şarkı Yarışması için istiyor' diye. Onlar İstanbul'a geldiler. Ben San Marino'ya gittim. Karşılıklı konuştuk. Birden dedim ki 'bu ne kadar önemli bir fırsat bir sanatçı için'. Ama aynı zamanda bir Türk olarak, Avrupa'nın göbeğinde bir ülkenin beni Türkiye'de yaşayan bir Türk olarak seçmiş olması.'

Başka bir ülke adına Eurovision'a katılmanın duygularını da anlatan Serhat 'O kadar gurur doluyum ki. Burada iki farklı sorumluluk var. Tabii ki San Marino'nun resmi olarak sorumluluğu var. Ama ben Türk'üm. Türk olmaktan da hayatım boyunca gurur duydum. Bir de Türkiye'nin dört yıldan beri katılmadığı bir yarışmada ben Türk bayrağını bu sahneye taşıyorum. Siz bunun heyecanını gerçekten anlayamazsınız. O kadar başka bir duygu ki. Büyük bir onur var. Bir kere birisi size 'Ben San Marino'yum. Kendi ülkemi sana emanet ediyorum' diyor. Bundan daha büyük bir onur olabilir mi? Başka bir ülke size güveniyor ve diyor ki 'Beni sen temsil edeceksin.' Çok zor olan bir şeydir. O bakımdan bir Türk olmanın tabii ki ağırlığı, gururu. Bir de bir ülkenin size verdiği onur. Hepsi beraber. Bazen bir rüyada mıyım diye düşünüyorum.'

San Marino'yu ' I didn't know ' adlı şarkı ile temsil edecek olan Serhat oylamalarda Avrupa' da yaşayan Türklerin desteğini beklediğini belirterek, 'Ben çocukluğumuzdan beri şuna inanırım. Bir Türk'ün başarısı benim başarımdır. Sizin başarınız benim de başarımdır. Biz yurt dışında özellikle uluslararası araneda, her türlü ortamda kenetlenmesini çok iyi biliriz. Benim Türkiye'nin bu yıl katılmadığı bir yarışmada, San Marino'yu temsil etmem söz konusu olduğunda, İstanbul'da yaptığımız basın toplantısı gözlerimi yaşarttı. Bütün medya orada idi. Hepsinin buluştuğu ortak nokta 'Serhat seninle gurur duyuyoruz' idi. Yurt dışındaki Türkler de, eğer bu haberi doğru verebilirsek, bu bilgiyi doğru geçebilirsek ki büyük bir kısmının bildiğini umut ediyorum, muhakkak yanımda olacaklardır. Çünkü benim başarım onların başarısı olacaktır. Benim için Avrupa basını 'yeni Avrupa'nın yüzü' tanımını kullanıyor. Yeni Avrupa'nın yüzü olarak bir Türkü gösteriyorlar. Bu çok gurur verici bir şey.' dedi.