HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ parti genel merkezinde seçim sonuçlarını değerlendirdi.

 

İşte o açıklamalar:

Figen Yüksekdağ:

Bu zor konuşllar içerisinde partimizin bugün mecliste 3. parti olarak bu zorluğa karşı yürüyenlerin başarısıdır. HDP'ye oy verenler seçim çalışmasını yürütenler karanlıkları yara yara bu başarıyı elde etmişlerdir.

Eşitsizler arasındaki mücadelenin en keskin örneğini yaşadığımız bir dönem oldu.

Partimiz açısından baktığımızda 7 Haziran'la kıyasladığımızda bir gerilime olduğu açık. Bu gerilimeyi bütün boyutlarıyla tartışacağız. Bize düşen özeleştirel değerlendirmeyi hassasiyetle yapacağız.

Partimiz 1 Kasım'dan sonra en kararlı demokratik muhalefetin merkezi olmaya devam edecek.

Türkiye halklarına 1 Kasım seçim sonuçları hayırlı olsun.

Selahattin Demirtaş:

Ortada özgür adil bir seçim yoktur. Biz kızıl kıyametin içerisinde hiç kampanya yürütmeden yüzde 11'e yakın oy aldık. Sadece katliamlara karşı gençlerimizi korumaya çalıştık.

Türkiye'nin 3. büyük partisi olarak halkın her türlü sorununun çözümü için canla başla koşturacağız.

Önümüzdeki günlerde partimizin bütün yetkili kurumlarını toplayacağız. Kapsamlı değerlendirmeyi yapacağız. HDP'nin büyük insanlık yürüyüşünü aksatan hangi yönümüz varsa bunun üstüne gideceğiz.

Hiç kimsenin yılgınlığa kapılmasına gerek yok. Sonuçları kapsamlı bir şekilde sandık sandık tekrar değerlendireceğiz. Ve bize bu katliamı dayatıp katliam politikaları üzerinden kendini var eden siyasi anlayışı Türkiye'de halklarımız mahkum etsin diye biz barış politikamızda ısrarlı olmaya devam edeceğiz.