Cizre'de bugün yaşanan ve aralarında IMC TV kameramanı Refik Tekin'in de bulunduğu çok sayıda kişinin yaralandığı bildirilen çatışmalar hakkında görüşmek üzere bir HDP heyeti İçişleri Bakanlığı'na gitti. Partiden yapılan açıklamada, "Grup Başkanvekilimiz Sayın İdris Baluken ile Milletvekillerimiz Sayın Osman Baydemir, Sayın Ayşe Acar Başaran, Sayın Dengir Mir Mehmet Fırat, Sayın Hüda Kaya ve Sayın İbrahim Ayhan'dan oluşan heyetimiz, bugün Cizre'de yaşananları acil bir şekilde görüşmek üzere İçişleri Bakanlığı'na gitmişlerdir" denildi.

GÜVENCE VERİLDİ

Görüşme sonrası HDP'den açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi: "Cizre'de yaşananlarla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı'na giden heyetimiz, İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Sebahattin Öztürk ile görüşmüştür. Görüşmede Bakan Yardımcısı heyetimize aralarında milletvekilimiz Sayın Faysal Sarıyıldız, Cizre Belediye Eşbaşkanı Sayın Kadir Konuk ve üçü yaralı 7 sivilin bulunduğu grubun oldukları yerlerden alınması ve güvenli bir yere nakilleri konusunda bir saat içinde gerekli girişimlerin yapılacağının güvencesini vermiştir. 

AMBULANSA ATEŞ AÇILDI İDDİASI

Bugün Cizre'de yaşananlara ilişkin olarak İçişleri Bakanlığı'nda görüşmeler yapan heyetimizin verdiği bilgiye göre aralarında milletvekilimiz Sayın Faysal Sarıyıldız ve Cizre Belediye Eşbaşkanı Sayın Kadir Konuk'un da bulunduğu grup Cizre Belediyesi'ne intikal etmiş, yaralılar hastaneye kaldırılmıştır. Bununla birlikte heyetimiz, intikal esnasında ambulansa ateş açıldığı ve bunun sonucu olarak yaralanmalar olduğu bilgisini vermiştir. Ayrıca hastaneye kaldırılan yaralılar hastane girişinde darp edilmiştir ve ağır hakaretlere maruz kalmışlardır. Heyetimiz durumu değerlendirmeye devam etmektedir."
 

LÜTFİ ELVAN : YARALILAR DA HASTANEYE SEVK EDİLDİ

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, TBMM Genel Kurulunda HDP’li milletvekillerinin Cizre’de aralarında HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın da bulunduğu gruba ateş açıldığı ve yaralılara ambulans gönderilmediği iddialarına cevap verdi. Lütfi Elvan, kendisine gelen son bilgiyi paylaşarak “Sayın Sarıyıldız, belediye başkanvekili ve birlikte oldukları kişiler belediyeye intikal etmiş durumdalar. Yaralılar da hastaneye sevk edildi” dedi.

“TERÖRLE MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Lütfi Elvan, bölgeye 2 kere ambulans gönderildiğini ancak yaralıların ambulansa getirilmediğini belirterek “Belediye başkanvekili belediyenin ambulansını istiyor. Belediyenin ambulansı oraya intikal ettiriliyor. Terörle mücadeleye devam edeceğiz. Ama devam ederken bir vekil özelikle terör örgütüne mensup olan grubu korumaya yönelik bir girişimde bulunursa bu doğru olmaz. Vekilimizin güvenliği son derece önemli bir husus. Bize gelen bilgilerde Sayın Sarıyıldız’ın yaralandığına dair bir şey söz konusu değil. Ambulans gönderilmesine rağmen yararlılar intikal ettirilmiyor. Halkımızı terör örgütüne karşı mücadelemizi devam ettirmemizi istiyorlar. Halkımız hiçbir şekilde ateş altında değildir. Sadece terör örgütüne yönelik yapılıyor oradaki mücadele. Sokağa çıkma yasaklarını bu kadar uzun sürmesinin nedeni oradaki vatandaşlarımızın bu olaydan etkilenmemesi için gayret sarfedilmesidir” diye konuştu.

YARALILAR DA HASTANEYE SEVK EDİLDİ

Lütfi Elvan, kendisine gelen son bilgiyi paylaşarak şöyle dedi: “Sayın Sarıyıldız, belediye başkanvekili ve birlikte oldukları kişiler belediyeye intikal etmiş durumdalar. Yaralılar da hastaneye sevk edildi.”

PERVİN BULDAN : OLAĞANÜSTÜ BİR DURUM OLDUĞU İÇİN ARA VERDİM

Bu açıklama üzerine Pervin Buldan, birleşime ara verilmesinin eleştirilmesiyle ilgili “Bu makama geldiğim günden beri her 4 siyasi partinin grup başkanvekili ve milletvekillerine eşit şekilde söz hakkı vermeye gayret ediyorum. Olağanüstü bir durum olduğu için ara verdim” dedi.