İstanbul'da 2007 yılında silahla vurularak öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinde azmettirici olarak yargılanarak müebbet hapis cezasına çarptırılan Yasin Hayal’in babası Bahattin Hayal, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) isyan ediyor.

"HSYK kararı neden bozmuyor?"

Oğlunun cezasını veren hakimin FETÖ kapsamında tutuklandığını ancak bu cezanın HSYK tarafından bozulmadığını kaydeden Hayal, "Benim oğlumun cezasına karar veren hakim FETÖ davasından tutuklandı, dünyada böyle bir şey var mı? Avukatlarımız tarafından kararın bozulması için başvuru yapılacak. HSYK o hakimin karar verdiği bu davayı neden hemen bozmuyor, Yasin’i çıkartıp tutuksuz olarak yargılamıyor." sözleri ile sitem etti.

"şüphelerimiz vardı"

O dönemler şüphelerinin bulunduğu ancak FETÖ’nün hiç akıllarına gelmediğini kaydeden Hayal, "Bizim o dönemlerde de şüphelerimiz vardı. Ama bu FETÖ’müdür nedir?  FETÖ hiç akla gelir miydi ? Aynı hakim, kararı veren hakim aynı davadan bugün Hrant Dink davasından tutuklu. Avukatlarımız gereken başvuruyu yapacak. Bir yıl önce yeniden yargılanmaya başvurduk, reddettiler. Yargıtay karar vermişti, Yargıtay da demek ki onlardan. Türkiye’nin durumunu görüyorsunuz bütün kılcal damarlarına girdi bunlar. Hiç ummadığımız bir durumla karşılaştık." sözlerini kaydetti.

 "Oğlum kandırıldı"

Oğlunun kandırıldığını iddia eden Hayal, "Zaten o günden beri dedik ki benim oğlum azmettirici olamaz, kapasitesi yok. Subaylar, astsubaylar, emniyet müdürlerinin olduğu bir yerde bunun örgüt olduğu ortaya çıktı. Yasin bu örgütün neresinde; başında olamaz. Bir albayın bir emniyet müdürünün olduğu yerde Yasin emir mi verdi 'şu şöyle olacak' diye. Mutlaka emri onlar verdi. Yasin’in bunlardan haberi bile yok." dedi.