TBMM'de düzenlediği basın toplantısında konuşan Ayhan, 7 Haziran'dan bu yana 300'e yakın şehit verildiğini hatırlattı. Ülkenin Güneydoğu'sunun kan gölüne döndüğünü, yabancı istihbarat ve paralı askerlerin cirit attığını belirten Ayhan, “Böyle bir dönemde, AKP'nin çözüm sürecinde yaptıkları ile ilgili itiraflar da ardı ardına gelmektedir. Sayın Başbakan ‘Hangi işadamının, hangi mezarlık görüntüsü altındaki yerlere götürülüp işkence edildiğini, hangi işadamlarından hangi haraçların alındığını, Kandil'e kimlerin götürülüp nasıl baskılar altında inletildiğini biz biliyoruz.' diyor ve ekliyor: ‘Ama sabırla, çözüm süreci işlesin diye…' Bunları biliyorsa gereğini niye yapmamıştır? Görevini niçin ihmal etmiştir? Bu beyanatlar doğruysa, kanunlarımıza ve anayasamıza göre suç işlenmiş demektir.” ifadelerini kullandı.  

AK PARTİ, DOLMABAHÇE'NİN VEBALİ ALTINDA EZİLİYOR

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ayhan, AK Parti'nin, dökülen şehit kanlarının ağır sorumluluğu ve Dolmabahçe görüşmesinin vebali altında ezildiğini anlattı. Hükümet yetkilileriyle HDP'li vekiller arasında gerçekleşen Dolmabahçe görüşmesinin yandaş medya tarafından ‘çözüm sürecinin final fotoğrafı' olarak sunulduğunu hatırlatan Ayhan, şöyle konuştu: “Ancak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ‘Dolmabahçe'yi kabul etmiyorum, mutabakatın yeri Parlamento'dur.' çıkışıyla cami avlusuna bırakıldılar. Haberi var mıydı, yok muydu o ayrı olay. Daha o gün Arınç, Hükümet Sözcüsü olarak Erdoğan'ın bütün süreçten haberdar olduğunu açıklamıştı. Şimdi de aynı şeyleri tekrar ediyor ama o zamandan kat kat fazla etki yapıyor. Çünkü yedi ayda 300'e yakın şehit ve hâlâ girilemeyen bölgeler vardır.”

Başbakan'ın ‘haraç' açıklaması, suçu itiraf

Başbakan Davutoğlu'nun açıklamalarına CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır'dan da tepki geldi. Bayır, Davutoğlu'nun sözlerinin suçun itirafı olduğunu anlattı: “Buna ‘itiraf' diyebiliriz. Sen nasıl olur da devletin valisine, ‘Onları biz biliyorduk, çözüm sürecine zarar gelmesin diye göz yumuyoruz.' diyebilirsin? Bu, cumhuriyet tarihinde bir başbakan için inanılmaz bir gaftır. ‘PKK'yı bitireceğiz.' diyorlar. Nasıl inanacağız biz buna? Türkiye'de işadamına, üretene sahip çıkamayan bir iktidar, sadece Doğu ve Güneydoğu'da AKP'nin oyunu artırmak adına işadamlarının dağa çıkarılmasına, PKK'nın haraç toplamasına engel olmamışsanız, bugünkü durumdan tek sorumlu olan da sizsiniz. Özrü kabahatinden daha büyük. Bunlar validen, kaymakamdan en üst makama kadar yetkilerini, devleti ayakta tutmak adına değil, AKP'yi ayakta tutmak adına kullandılar.” HASAN ÇİLİNGİR İZMİR