45. ABD Başkanı Donald Trump’ın görevi devir aldğın günden buna dünyada oluşturduğu huzursuzluğa son olarak İran’a yönelik ifadeleri damga vurmuştu. Trump'ın bu çıkışını değerlendiren İran'nın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, “İranlı tehditten korkmaz” diyerek adeta rest çekti.

OBAMA BAŞARAMADI!

İran'ın lideri Ayetullah Hamaney, ordu mensuplarının katıldığı törende ABD eski başkanı Barack Obama’nın İran’ı felç etmeyi başaramadığını, diğerlerinin de buna gücünün yetmeyeceğini ifade etti. Obama yönetiminin İran’ı felç etmek amacıyla İran’a ağır yaptırımlar uyguladığını söyleyen Hamaney, “Obama yönetimi hedefine varamadı. Diğerleri de bu büyük milleti felç etmeyi başaramayacak” dedi.

CUMA GÜNÜ TRUMP YANITINI ALACAK!

Hamaney, İran halkının Cuma günü yapılacak 1979 İran İslam Devrim’nin yıldönümü törenlerine geniş katılımla Trump’ın tehditlere yanıt vereceğini kaydetti.

İran Lideri Hamaney, “ABD’de yeni göreve başlamış bu kişiden ( Trump’dan) ABD’nin gerçek yüzünü gösterdiği için müteşekkiriz. Kendisi son günlerde ve seçim kampanyası süresindeki sözleri ve davranışlarıyla bizim 38 yıldır anlattığımız ABD’nin gerçek yüzünü dünya halklarına göstermiş oldu. ABD, 5 yaşında bir İranlı çocuğu gözaltına alarak Amerikan insan hakları kavramının ne olduğunu da göstermiş oldu” dedi.

Trump’ın, İran’ın eski başkan Obama’dan minnettar olması gerektiğini ve kendisinin İran’a yönelik selefi kadar kibar olamayacağı sözlerine atıfta bulunan Ayetullah Hamaney, “Neden eski ABD yönetimine minnettar olacağız? İran’a uyguladığı yaptırımlardan dolayı mı? DAEŞ örgütünü oluşturduğundan dolayı mı? Yoksa Suriye ve Irak’a ateşe verdiğinden ötürü mü ?” diye sordu.