Bursa İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgulamalarının ardından adliyeye sevk edilen 8’i kadın 17 kişiden 11’i Cumhuriyet Savcılığı’nca serbest bırakıldı. Savcılığın mahkemeye sevk ettiği Emine K. ve kardeşi Tuba K. ile Ümmü Gülsün M, Zekiye Z, Mithat T. ve İsa C. çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
 
SALDIRIYI TAK ÜSTLENDİ
 
Bu arada saldırı ile ilgili kadın intihar bombacısının öldüğü, 23 kişinin de yaralandığı terör saldırısını, kurucuları arasında PKK’dan ayrılan bazı örgüt üyelerinin de bulunduğu Kürdistan Özgürlük Şahinleri anlamına gelen ve Kürtçe olarak “Teyren Azadiye Kürdistan” (TAK) örgütü üstlendi. TAK örgüte yakın internet haber sitelerine yaptığı açıklamada, eylemi ‘Asya Glidağ’ kod adlı PKK’lı kadın terörist 24 yaşındaki Eser Çali’nin gerçekleştirdiğini belirtti.
 
AİLESİNDEN  KAN ÖRNEĞİ ALINACAK 
 
Iğdır Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, kadın terörist Eser Çali’nin Iğdır’a 15 kilometre uzaklıktaki Orta Alican köyü nüfusuna kayıtlı olduğunu belirtti. 2012 yılında Ankara’da üniversite okurken terör örgütünün dağ kadrosuna katıldığı ifade edilen 13 Kasım 1992 doğumlu kadın teröristin köyde yaşayan anne ve babasından bu gece DNA testi için örnekler alınacağı belirtildi.
 
TAK en son 13 Mart’ta Ankara’da düzenlenen ve 37 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyı üstlenmişti.

 

DHA

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.