Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, terör soruşturması kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi tarafından gözaltına alındı.

FIRAT ANLI DA GÖZALTINDA

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gülten Kışanak, bugün Ankara'da Meclis'teki darbe komusyonuna ifade verdikten sonra uçakla Diyarbakır'a hareket etti. Başkan Kışanak Diyarbakır Havaalanı'nda akşam saatlerinde uçaktan indikten sonra polis tarafından gözaltına alındı. Aynı saatlerde Eş Başkan Fırat Anlı da konutuna gelen polis tarafından gözaltına alındı. 

 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen bir terör soruşturması kapsamında gözaltına alındıkları öğrenilen Kışanak ve Anlı, Emniyet Müdürlüğü'ne götürüdü.

Bu arada polis, Büelediye binasının başkanlık katında da arama yapmaya başladı.

DİYARBAKIR CUMHURİYET BAŞSAVACILIĞ'NDAN AÇIKLAMA

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, Gültan Kışanak ve Fırat Anlı hakkında başlatılan soruşturmaların devam ettiği belirtilerek, gözaltına alınmasına ilişkin gerekçelere yer verildi.

"Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan yürütülmekte olan soruşturma kapsamında, Kışanak'ın sözde "demokratik özerkliğin" ilan edildiği Demokratik Toplum Kongresine katılıp olağan üye sıfatıyla örgüt lehine konuşma yaptığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

"PKK silahlı terör örgütünün çağrısı ve talimatları doğrultusunda düzenlenen nevruz etkinliklerinde terör örgütü lehinde söylemlerde bulunarak özerklik çağrısı yaptığı anlaşılmıştır. Belediye adına tescilli resmi araçları silahlı terör örgütü üyelerinin cenazelerine tahsis etmek suretiyle kullandırmak, yasa dışı toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılarak cebir ve şiddet olgusunu meşru gösterecek nitelikte örgüt lehine söz ve eylemlerde bulunmak ve benzeri çok sayıda eylemine yönelik olarak toplanan somut maddi her türlü şüpheden uzak kuvvetli suç şüphesi oluşturan deliller uyarınca Kışanak gözaltına alınmıştır."

FIRAT ANLI AÇIKLAMASI

Açıklamada, Anlı'nın ise "devletin egemenliği altındaki topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik" suçtan dolayı hakkında soruşturma başlatıldığı ifade edildi.

Anlı'nın, teröristlere mezarlık yapmak amacıyla belediyeye ait araç ve gereçleri tahsis etmek suretiyle kamu kaynaklarını kullandığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Dicle ilçesinde PKK silahlı terör örgütünün amacı ve talimatları doğrultusunda, 2014 yılında yapımına başlanıp bir askerin şehit edilmesi ile sonuçlanan eylem bütünlüğü içerisinde ülkenin bölünmez bütünlüğünü bozmaya yönelik ve Anayasal düzenin dışında özerk yönetim ilan eden terör örgütünün üyelerine ait sözde şehit mezarlığını yapmak amacıyla belediyeye ait araç ve gereçleri tahsis etmek ile kamu kaynaklarını kullanarak, terör örgütü üyelerinin sözde şehitliğinin korunması ve muhafazası yönündeki eylemlerine ve silahlı terör örgütünün talimatları doğrultusunda cebir ve şiddet olgusunu meşru gösterecek nitelikte örgüt lehine söz ve eylemlerde bulunmak ve benzeri eylemlere yönelik olarak toplanan somut maddi her türlü şüpheden uzak kuvvetli suç şüphesi oluşturan deliller uyarınca gözaltına alınmıştır."

Her iki soruşturma kapsamında mahkemeden alınan kararlar doğrultusunda yapılan arama ve el koyma işlemlerinin sürdüğü bildirildi.