Lucas'ın bu iğneleyici lafları Disney'i ne kadar etkiledi bilinmez ama dünya çapında şirketvari bir role bürünen Star Wars serisinin yeni bölümü Star Wars: The Force Awakness, sırf gişede 2 milyar dolara yakın hasılat yaptı. Serinin karakterlerinden esinlenerek hazırlanan oyuncaklar, giyim ürünleri hatta makyaj malzemeleri de hesaba katıldığında Disney, tek seferde ödediği miktarı geri almış oldu. Eski filmlere olan ilgiyi “paraya” çeviren tek şirket Disney değil elbet. Hollywood merkezli şirketler, 30-40 yıllık geçmişi olan filmleri devam ettirme yarışına girdi.

Lucasfilm'e ait olan Indiana Jones serisi de bu filmlerden biri. Steven Spielberg ve George Lucas imzalı filmin ilk 4 bölümü 2 milyar dolara yakın gişe yapmıştı. 1981 tarihli filmin yenisinin çekileceğini serinin yeni sahibi Disney'in CEO'su Bob Iger çoktan duyurdu. 1986 tarihli Top Gun da devam ettirilecek. Başrollerini Tom Cruise ile Kelly McGillis'in paylaştığı film, 15 milyon dolarlık dar bütçesine rağmen 356 milyon dolar gelir elde ederek büyük başarı yakalamıştı. Filmde yine Tom Cruise rol alacak.

En çok fantastik filmlere ilgi var

Post apokaliptik bir dünya tasviriyle seyirci karşısına çıkan Mad Max serisini bilmeyen yoktur. 1980-1999 yılları arasında dünyanın en kârlı film serisi olarak Guinness rekorlar kitabına giren Mad Max'te Mel Gibson oynamıştı. Filmin yönetmeni George Miller, geçtiğimiz sene Mad Max: Fury Road ile seriyi devam ettirmişti. Tom Hardy'li kadrosuyla Oscar'a da aday olan filmin gişesi ise 150 milyon dolarlık bütçesini katlayarak 375 milyon dolar oldu. 1996 yılında Will Smith gibi yıldız oyuncularla çekilen ‘Independence Day/Kurtuluş Günü' filminin ikincisi bu sene seyirciyle buluşacak. 1996'da yılın en çok hasılat yapan 2. filmi olan Independence Day, 817 milyon dolar gişe yapmıştı.

Sivri kulaklı adamların filmi Star Trek/Uzay Yolu; Star Wars serisi kadar olmasa da dünya çapında hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip. 13 kez sinema filmi, yüzlerce kez roman, video oyunu, hikâyesi yayınlanan Star Trek'in yeni bölümü yakında sinemaseverlerle buluşacak. 2013'te çekilen devam filmi 467 milyon dolar gelir elde etmişti. Serinin yeni filmi Star Trek Beyond'un nasıl tepkiler alacağı ise merak konusu. Doğaüstü olayları konu edinen komedi filmlerinin başında gelen Ghostbusters/Hayalet Avcıları filmi de devam ettirilecek olan seriler arasında.

Bizde de denemeler var

Türkiye'de ise seriyi tam olarak devam ettirme şeklinde olmasa da ‘nostaljinin suyuna ekmek batırma' denemeleri oldu. Türk sinema tarihinin en önemli yapımlarından Hababam Sınıfı 2000'li yıllarda yeni oyuncularla yeniden çekildi. Geçmişi 1975 yılına uzanan serinin yeni bölümleri eskileri kadar sevilmese de gişede önemli başarı elde etmişti. Yeşilçam'ın kült haline gelmiş fantastik yapımı Dünyayı Kurtaran Adam'ın devam tarzındaki filmi 2006 yılında çekildi. 2006 yılında yapılan Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu, Cüneyt Arkın ve Mehmet Ali Erbil gibi oyunculara rağmen IMDB'de yılın en kötü filmleri arasına girdi.