Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Fransız medyasına konuştu. France 24 kanalına konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İstifa kararının bana ait olduğunu bildirdiler, biz de müdahalede bulunmadık. Şu anda görevlerine devam edecekler" dedi.

France 24 kanalına açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı "İstihbaratta bir eksiklik vardı, bir başarısızlık söz konusuydu" dedi. Erdoğan'a Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın istifalarını sunup sunmadığını da soruldu. Erdoğan, şimdilik bir karar alınmadığını söyledi.

"Hulusi Akar'ı Gülen'le görüştürmek istediler"

Erdoğan, "istifa kararının bana ait olduğunu bildirdiler, biz de herhangi bir müdahalede bulunmadığımız için şu anda görevlerine devam edecekler" dedi.

Cumhurbaşkanı şu anda bir geçiş dönemi yaşandığını da vurguladı. "Yolda at değiştirmek doğru bir karar değil" dedi.

Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ı Gülen'le görüştürmek istediklerini söyledi.

Erdoğan şu ifadeleri kullandı: "Bu terörist yapıyı kurumlarımızdan temizleyeceğiz. Atılacak bir adım olursa, bunu Başbakan'la birlikte atarız."

"Asıl vahşeti görmüyorsunuz"

Darbeci askerlere karşı halkın işkence yaptığını iddia eden Fransız gazetecinin sorusuna cevap veren Erdoğan, "240'tan fazla kişi öldürüldü, asıl vahşeti konuşmuyorsunuz, bunu soruyorsunuz" dedi. Erdoğan şöyle konuştu; "Batı, elinde bayrağıyla demokrasiye sahip çıkan halkı savunmuyor, darbeci FETÖ'yü savunuyor. Bu çok ayıp bir şey, bu haşhaşiliktir"