TBMM Genel Kurulu'na izleyici olarak katılan Hulusi Akar, basın mensuplarına kendisini emir subayı ve özel kaleminin gözaltına almaya çalıştığını anlattı. Boynundaki morluğun ise arbede sırasında meydana geldiğini söyledi. Hulusi Akar'ın en yakınındaki isimlerin kemerle boğazını sıkıp rehin aldığı ve darbecilerin TSK'nın sitesinde yayınladığı ve TRT ekranlarında okuttuğu darbe bildirisini zorla imzalatmak istediği öğrenildi.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Ankara'daki Akıncı Hava Üssü'ne düzenlenen operasyon sonrasında ilk kez Çankaya'da görüntülendi. Akar sonrasında Başbakan Binali Yıldırım'la birlikte gazetecilerin karşısına çıktı. Genelkurmay Başkanı öğleden sonra ise Meclis'teki özel oturuma katılıp; toplantı sonrasında, TBMM Başkanı, muhalefet liderleri, yüksek yargı organlarının başkanlarıyla kameralara birliktelik pozu verdi. Burada Hulusi Akar'ın boynundaki iz dikkat çekti. Akar, o gece yaşananları Meclis'te parti liderlerine anlattı.

EN YAKININDAKİ İSİMLER ETKİSİZ HALE GETİRDİ

CNN Türk’ün haberine göre, Genelkurmay Başkanı Akar darbe girişiminin başlamasıyla birlikte, kendisini yakın çalışma arkadaşları, emir subayı ve özel kaleminin gözaltına almaya çalıştığını anlattı.

BOYNUNDAKİ MORLUK...

Genelkurmay Başkanı kendisine silah doğrultulduğunu, karşı koyunca da arbede yaşandığını söyledi. Akar’ın boynundaki morluğun da bu sırada oluştuğu öğrenildi. Akar yaşadıklarını, TBMM Başkanı, Başbakan, CHP ve MHP liderleriyle Meclis’te yaptığı görüşmede anlattı. Görüşme yaklaşık 40 dakika sürdü.

KEMERLE SIKTI

Arbedede yaşananların ise detayları ortaya çıktı. Hulusi Akar'ın kafasına darbeciler silah dayadı. En yakınındaki isimler kemerle boğazını sıktı. Emir subayı ve özel kalem müdürü de cuntacılar arasındaydı... Rehin alınan tüm komutanlara 20 saat boyunca yemek ve su verilmedi.

KORUMALAR ODAYA KİTLENDİ

Milliyet gazetesinden Tolga Şardan'ın köşesinde yazdıkları ise dikkat çekiyor;

Darbeci grup içinde yer alan korgeneral rütbesindeki üst düzey komutanların koordinesinde, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Ankara Mürted’deki Akıncı Üssü olarak adlandırılan 4. Ana Jet Üs Komutanlığı karargâh olarak kullanılıyordu.

Darbe girişimiyle ilgili ilk hareket, Orgeneral Akar ile Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’i koruyan polis korumaların odaya kilitlenmesiyle başladı.

Genelkurmay Başkanlığı Ana Karargâh Binası’nda Orgeneral Akar’ın makam katında konuşlanan darbeci gruba mensup TSK personeli, özel harekâtçılardan oluşan altı yakın korumayı, “Gece tatbikatı yapılacak, size gerek yok” diyerek önce makamdan uzaklaştırdılar.

Ardından da demir kapısı olan bir odaya sokarak kilitlediler.

Karargâhta, “bir sorun” yaşandığını anlayan korumalar, saat 21.30 sıralarında Ankara Emniyet Müdürlüğü’nü arayıp gelişmeleri aktarırken, karargâhtan silah sesleri duyulmaya başlandı.

Birkaç dakika içinde silah seslerinin artmasıyla birlikte Ankara Emniyet Müdür Mahmut Karaaslan, hemen Genelkurmay Başkanlığı’nın bulunduğu bölgeye geçerken çok sayıda polis ekibi TSK’nın ana karargâhına yönlendirildi.

Darbeci grup, saat 22.00’ye doğru karargâhtan kalkan bir helikopterle Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar’ı rehin aldıktan sonra İstanbul Yolu güzergâhındaki Akıncı Üssü’ne götürdü.

Akar’ın burada, halen birlikte görev yaptığı ve Genelkurmay’da J Başkanı olan iki korgeneral eşliğinde kaldığı öne sürüldü. Akar’ın karargâh dışına çıkarılmasıyla birlikte bu kez darbeci grup ile karşılarındaki TSK mensupları arasında silahlı çatışma yaşanmaya başlandı.