Üniversite öğrencisi Burak Varlık, animasyon filmi "Habitatsız" ile katıldığı "15. Kısa-Ca Uluslararası Öğrenci Filmleri Festivali"nde "En iyi film" ödülüne layık görüldü.

Yaşar Üniversitesi Film Tasarımı Bölümü 3. sınıf öğrencisi Burak Varlık, çocukluk anılarından esinlenerek yaptığı animasyon filmi "Habitatsız" ile Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesince düzenlenen 15. Kısa-Ca Uluslararası Öğrenci Filmleri Festivali'nde Animasyon Dalı'nda "En iyi film" ödülünü kazandı.

Filminde, sokakta oynadığı, sokaklarında sütçülerin, bozacıların dolaştığı, ancak şimdi yerini beton blokların aldığı mahallesini ve kaybolan çocukluğunu anlattığını belirten Varlık, şunları söyledi:

"Çocukken en çok sulu boya resim yapmayı severdik. Bu filmde de arka planda sulu boya resimler kullandık. Çağdaş Ülgen'le sulu boya çalışıp bilgisayara aktarıp fonu çıkardık. Çocukluğuma dönüp yaşanmış bir hikayeyi sanki bir rüya sahnesi gibi gölgelerle anlatmak istedim. Bahçeli evler arasında, sokakta oynayan bir çocuktum. Günümüzde ise artık bu kalmadı, çocuklar sokakta oynamaz oldu. Bir animasyon belgesel gibi düşündüm. Seksek oynayan çocuklar, sütçü, bozacı ile mahalle kültürünü yaşatmak istedim. Eskişehir'de çocukluğumun geçtiği mahalleyi, binalarla kaplanmış görünce bu filmi yapmak aklıma geldi."

HEDEFİM CANNES FİLM FESTİVALİ

Varlık, kendi film şirketini kurduğunu ve çalışmalarına devam ettiğini ifade ederek, hedefinin son kurmaca kısa filmi "Gez, Göz, Arpacık" ile Cannes Film Festivali seçkisine girebilmek olduğunu söyledi.

Daha önce de katıldığı bir çok yarışmada dereceye giren Varlık, ödül sayısını 16'ya ulaştırdı.

AA