Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Fikret Orman'ın programdaki sözlerinden satır başları şöyle:

"TERÖR OLAYLARININ OLMADIĞI BİR 2016 NASİP OLSUN"
Fikret Orman:
Öncelikle televizyonu başında bizleri izleyen bütün Beşiktaşlılara iyi seneler olsun. Her şeyin başı sağlık. Sağlıklı, terör olaylarının olmadığı bir 2016 geçirelim.

"MUHTEŞEM BİR PAS TRAFİĞİ"
Fikret Orman: Şenol Güneş ve talebeleri, muhteşem bir pas trafiği, inanılmaz bir hücum bloğu kurdular. İnsanlara inanılmaz keyif veren bir futbol, taraflı tarafsız herkesin maçını izlediği bir Beşiktaş var. Stadı olmadığı halde herkesi kendine aşık eden bir Beşiktaş var bu sezon.

BU SEZON BEŞİKTAŞ VODAFONE ARENA’YA ÇIKACAK MI?
Stadın nerden nereye geldiğini konuşmuştuk. Bu stat artık bitti. Bir hayal gözümüzün önünde yükseldi. Çatısı gerildi. Bizler bu süreçte Beşiktaşlı olarak inşaatı da öğrendik. Terimlerini de öğrendik. İleriki günlerde bu konuyla alakalı bir tanıtım yapacaksınız ama Beşiktaş, bu sezonun bir bölümünü Vodafone Arena’da oynayacak mı?

Fikret Orman: Oynayacak, niyetimiz o... 2-3 tane önemi var...Camianın bütünleşmesi ve bir futbol takımının arkasında oluşan sinerjiyi eviniz olmadan sağlaması çok zor. Geçen sene ve ondan önceki sene onu hissettik. Samet hocayla oynadığımız o seneyi stadımızda oynamakla bence çok doğru bir strateji yaptık. Dar kadromuzla da önemli bir başarı elde ettik. Çok zor bir seneydi çünkü o. Sonra Slaven hocayla birlikte, şu anda Şenol Güneş hocayla bu süreçte evsiz mücadele vermek çok zor... Bizim bütün gelirlerimiz stadyum başladıktan sonra başlıyor. Şu anda yaptığımız bütün masraflar borç hanemize yazılıyor. Bir futbol takımı var ve bunların giderleri var. Transfer beklentileri var. Nereden geliyor bu kaynaklar? Zaten yayın gelirlerimiz temlik altında, kira gelirimiz temlik edilmişti. Stadyum geliri “yıkdık” yok. Ortada stadyum geliri yok. Satmış olduğumuz locaların ve VIP koltukların bedellerini stadyuma harcadık. O zaten borç hanesinde yazıyordu. Bir tek elde edebildiğimiz gelir sponsorluk gelirleri. Orada da elde ettiğimiz başarılar ortada zaten. Bunları aşıp normal bir seviye çıkabilmemiz için stadyumun bitmesi gerekiyor.

VODAFONE ARENA’DA NELER OLACAK?
Fikret Orman: Artık zemin çalışmalarına başladık. Orada 3 tane vinç var. 2 tanesinin sökülmesi 1 hafta gibi bir süre alacak. O vinçlerin sökümüne başlandı. Artık zemine başladık. Koltuk montajına üst tribünlerden başladık. İnce işler devam ediyor. Elektro manyetik olarak epey yol katettik. Artık finale gelmeye başlıyoruz. Dünya sıralamasında da inanılmaz derecede lüks bir stad. Biz burayı mesela Granit Mermer falan da yapabilirdik yerleri, seramikten 6-8-10 euro metre kare fiyatı yapabilirdik, biz terazo yaptık. AVM'lerde kullanılan ve metre karesi 65 euro olan. Her şeyi çok özenle yaptık. Burası bir stad gibi değil saray gibi olacak. Bunun yaşayan bir stad olması önemli olan. Burada düğünler olacak. Beşiktaşlılar burada evlenecek. Kulübümüz buraya geliyor. Kulüp başkanı, BJK TV, BJK divanı ve kurulları... Müze de buraya gelecek. İnanılmaz bir müze yapıyoruz. 7 /24 çalışacak restaurantlar buraya gelecek. Arkamızda Beşiktaşlıların övüneceği bir eser bırakmaya çalışıyoruz. Tahmin ediyorum sonlarına geldik. Bundan sonrası branda ile çatıyı kapatmak. Bir hafta 10 güne çatıya elektrik lambalarını takmayı hedefliyoruz. Akıllı bir stad olcak 43.000 kişi aynı anda WI-FI(4,5G)'ye bağlanabilecek.

TESİSLEŞME VE İCRAATLAR
Fikret Orman: Kendimle ve arkadaşlarımla alakalı gurur duyuyorum bu konuyla ilgili olarak. Stadımız olsun, bir lokalimiz olsun diyorduk. Akatlar’da inanılmaz bir lokal tesisi başlattık. İhalesi bitti. Sözleşmeler imzalanıyor. Yeni yılla beraber o da başlayacak. Pendik bir izbe halindeydi. Çöktü, çökecekti denen binanın bütün modernizasyonunu ve güçlendirmesini yeniden yapılandırıyoruz. Şan Ökten epeydir öyle duruyor. Onu yıkıp, yenisini yapıyoruz. Beşiktaş’ın tesisleşme, yapılanma projelerinin hepsini bu önümüzdeki 3 senede bitirmek istiyorum.

BEŞİKTAŞ-KABATAŞ ÜNİVERSİTESİ
Fikret Orman: O kadar yoğun, hareketli geçiyor ki. Biliyorsun esas ofisim şantiyede ve orada çok vaktim geçiyor. Merkez ofisime haftada 1, belki 15 günde 1 defa gelebiliyorum. Fakat bu stadyum ile, takım ile, finansman ile, sponsorluk ile bütün bunlarla uğraşırken, bazı şeyleri ihmal ediyoruz. Artık yeni dönemde, bu Beşiktaş Üniversitesİ’nin yeri aklımda. Bu işi bitireceğiz. İnşallah orası olur. Sayın Cumhurbaşkanımız’dan yardım rica edeceğiz, eğitime büyük destek vereceğini tahmin ettiğimiz için. Kabataşlılar camiası ile Beşiktaşlılar camiasının bir araya getirdiği bu sinerjiyle üniversite işini önümüzdeki dönemde çözmek istiyorum. Üniversite eğitimi çok önem verdiğim bir şey. Beşiktaş, eğitim kurumlarının toplamına çok önem veriyor.

"PIRLANTA GİBİ ÇOCUKLAR"
Fikret Orman: Çok muhteşem bir oyuncu kadromuz var. Hepsinden daha önemlisi pırlanta gibi çocuklar bunlar. İnşanlara çok pozitif enerji veren, iyi bir şeyler yapmaya gayret eden, oyunu güzelleştiren çocuklar. Güzel bir oyun ve bunu insanlara güzel olarak aktarmaya çalışan bir oyuncu kadrosu var sahanın içerisinde. Ve bu oyunu oynatmaya çalışan inanılmaz bir tecrübe abidesi, dürüstlük abidesi bir hocamız var. Onun için de keyif veriyor insanlara. Normalde oyunu çirkinleştirmeden, bir sakatlığa, çirkefliğe, oyun içerisinde bir terbiyesizliğe dokunmadan, sadece futbol oynamaya, pas yapmaya çalışan bir takım var... Beşiktaş futbol takımını seyrettiğimiz zaman büyük keyif alıyoruz. Beşiktaşlı olan, olmayan. Bursaspor’a atmış olduğumuz gol bir ders niteliğindedir. Kerim’in Konyaspor’a attığı golün çıkış noktasından geldiği noktaya kadar 12 – 13 pas var örneğin. Ders niteliğindedir.

Şenol Güneş, Beşiktaş’a tam uyan bir organ nakli gibi bir söz söyledi. Kargalar sürüyle Kartallar yalnız uçar. Milyonlarca kişi tarafından paylaşıldı, herkesin bir anda mottosu oldu. Siz o sözü söylediğinde ne hissettiniz?
Fikret Orman: Beni en çok geçtiğimiz hafta duygulandırdı. Hocamıza taraftarımızın tezahürat etmesi, hocamızın da eliyle sağolun demesi. Çok mütevazı şekilde. Gerçek bir Beşiktaşlı gibi. Açıkçası beni çok duygulandırdı. Çok titiz bir adam. Zor tarafları da var Şenol hocamızın ama işine aşık, çok titiz, çok namuslu, iyi niyetli ve adil... Çok önemli hocalık ve insani vasıfları olan bir kişi. İyi bir yönetici. Ben Şenol hocayla ilk geldiğimde de çalışmak istemiştim. Sonra o sırada olmadı. Slaven hocayla başlamadan evvel de aklımda vardı, olmadı. Kısmet bu zamanaymış. Biz hoca diye çağırıyoruz ama aynı zamanda bir öğretmen, felsefi yanı çok güçlü, kendini iyi yetiştirmiş bu konuda. Beşiktaş’ı tarif etti. Kartallar yalnız uçar. O da bizden birisi. Bize çok iyi uyum sağladı. Ben hep şunu söylerim. Bazı insanların bedeni bizle beraber iyi bir elbise oluşturuyor. Veya Beşiktaş bedenine onun elbisesi yakışıyor. Bence Slaven Bilic’e de Beşiktaş elbisesi veya bedeni iyi oturmuştu. Slaven hocayla iyi ilişkilerimiz hala devam ediyor. Allah nasip etsin Şenol hocayla daha uzun yıllar çalışacağız.

Takımda performans olarak en çok kimi veya kimleri beğendiniz? Özel bir kahramanınız var mı?
Fikret Orman: Beşiktaş taraftarı gözümle bir şey söyleyemem. Hepsinin bir yerde en büyüğüyüm ve babalar evlatlarını ayırmaz. Hepsi benim için pırlanta gibiler. Oynayanı, oynamayanı. Beşiktaş’ta herkes aynı zamanda para alır. 'Sakat olan, oynamayan almaz, oynayan alır, yabancı alır, yerli almaz...' gibi bir düzen yoktur. Eskiden vardı. Bizim zamanımızda her şey aynı zamandadır. Ve bu oyuncu kadrosunun hepsi bizim evladımızdır. Evladımızı yaş manasında söylemiyorum. Kollama, kollarımızın içerisinde onları himaye altına alma açısından söylüyorum. Ben tek tek söyleyemem ama hepsi çok önemli işer yaptılar. Oynayan da oynamayan da. Oynamayanlardan da çok memnunum. Arkadaşlarını motive ettiler. Problem çıkartmadılar, terbiyesizlik yapmadılar, karıştırmadılar, gol sevinçlerinde beraber oldular, beraber kalpleri attı. Onların da inanılmaz derecede pozitif etkisinin olduğunu düşünüyorum. Beşiktaş kadrosu öyle bir kadro . Pedro mesela bu sene fazla oynamadı. Pedro’nun suratına bakın. Pırlanta gibi bir çocuktur. Alexander mesela, Serdar inanılmaz bir karakter. Mustafa’yı söylememe gerek yok. Hepsi öyledir.

Unutamadığınız maç hangisi?
Fikret Orman: Liverpool maçı acayip bir maçtı. Tolgay’ın attığı gol olacak iş değildi. İnanılmaz bir maçtı. Bu seneki derbileri de sayabiliriz. Galatasaray maçında da Günay’ın elinden topu kaçırması, 1 dakika sonra Mario’nun atması. Gökhan Töre’nin fenomen hareketleri... Bu sene çok güzel goller attık hakikatten.

En çok kızdığınız maç hangisi?
Fikret Orman: Sporting maçına çok üzüldüm. Geçen sene Akhisar, Antep, Brugge maçları çok üzüldüğüm maçlar olmuştu.

Totemleriniz var mı?
Fikret Orman: Bazen hissediyorum. Stadın içerisinde veya başka bir yerde durduğum zaman gol gelecek diye hissediyorum. Çıkıyorum. Herkes gittiğimi zannediyor. Başka bir yere gidip oradan seyrediyorum, tek izliyorum bazı zamanlarda. Ama şunu söyleyebilirim, hissediyorum bazen. Ben futboldan iyi anlarım. Golün geldiğini, gelmediğini, ne zaman geleceğini, nerede sıkıştığını hissediyorum.

Devre arası, tatil süreci bitecek. Ama sizin için tempo hep devam ediyor. Transfer konusunda bir müjde verebilir misiniz bize?
Fikret Orman: Herkes daldaki kuşa, yani transfere bakacağına biz bir defa ceptekine bakalım. Bizim birinci önceliğimiz mevcut oyuncu kadromuzun paralarını ödeyebilmek. Beşiktaş’ın 1. önceliği kendi oyuncularının parasını ödemektir. Biz o açıdan çok gayret içerisindeyiz. Transfer yapmak istiyoruz. Ama –mış gibi transfer yapmak istemiyoruz. Şu anda 2 tane muhteşem transfer geliyor. Veli ile Tolgay... Futbola 1., 2. ve 3. bölge diye bakacak olursanız, 2. ve 3. bölgede Beşiktaş’ın kadrosu inanılmaz. 1. bölgede de çok iyi bir kadromuz var. Sporting maçı ve arkasından olan Galatasaray maçı kaleyle alakalı bir güvensizlik yarattı. Oyuncu güvensizliği değil. Tolga’da sakatlık durumu olduktan sonra Günay’daki tecrübe sıkıntısı ile beraber, şampiyonluk sürecinde ne yaparız endişesi yarattı. Onun için de kaleciyi çok önemsiyoruz. Stoper ile ilgili de çalışmalarımız var. Hayırlısıysa, bizim bütçemize uyacaksa yapacağız. Hangisi uyarsa onu yapacağız. Uyarsa ikisini de yapacağız. Belki bir üçüncüsünü de yapabiliriz ama bizim için önemli olan mali kriterlerimiz. Bu mali kriterler bütün rakiplarimiz için var. Biz o kriterleri kırmanın stadyumla beraber son noktasına geldik. O kriterlerden sonra da yolumuza bakacağız.

Takasta kullanmayı düşündüğünüz ya da göndermeyi düşündüğünüz oyuncular var mı?
Fikret Orman: Sezon sonu ile ilgili bir şey söyleyemem şu anda. Devre arasıyla alakalı olarak takımımızda forma şansı bulamayan, bazı oyuncularımızı kiralık olarak, belki satış olarak gönderebiliriz. Çünkü oyuncuların da oynamayıp, körelmesi bizi rahatsız eden bir şey. Böyle niyetlerimiz olabilir.