İstanbul Büyük Şehir Belediyesi'nin (İBB) Lojistik Destek Merkezi’nin 15 Temmuz gecesi Fethullahçı Terör Örgütü'nün kalkıştığı kanlı darber girişimi sırasında işgal edilmesine ilişkin hazırlanan iddianamede FETÖ'ye ilişkin ilginç tespit ve bilgilere aktarıldı. İddianamede, FETÖ'nün emelleri için hazırlamayı düşündüğü ve askeri lise ile polis kolejine yönlendireceği öğrenciler için yetiştirilirken sağlık nedeniyle bir eleme olması durumunda verilen emeğin boşa gideceği düşüncesiyle öğrencilere hissettirilmeden, düz taban ya da renk körü olup olmadıklarının tespiti için sağlık testlerine tabi tutulduğu belirtildi. Testlerden geçen öğrencilere de örgüt içinde büyük bir öneme sahip olan 5. katta yıldız töreni yapıldığı ifade edildi. 

İddianamede bu konu ile ilgili şunlara yer verildi: 

KAĞIT HAVLU TESTİNDEN SONRA 5. KATTA YILDIZ TÖRENİ

Örgütün yetiştirdiği zeki öğrenciler askeri lise veya polis kolejine yönlendirilmektedir. Askeri lise ve polis kolejine öğrenci yetiştirilirken sağlık nedeniyle bir eleme olması durumunda verilen emeğin boşa gideceği düşüncesiyle öğrencilerin sağlık yüzünden herhangi bir engeli olup olmadığı test edilmektedir.

Öğrenciler hissettirilmeden bazı sağlık testlerine tabi tutulmuş, örneğin oyun gibi gösterilerek renk körü olup olmadıkları renkli noktalar bulunan rakamlardan oluşan kitaba baktırılmıştır. Abdest alan öğrencinin üzerine basması için yere kağıt havlu konulup bu yolla öğrencinin düztaban olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Özellikle halı saha maçlarından sonra çocuklara soğuk bir şey içirilip hasta edilerek örgüte ait bir hastanede muayene yaptırılmaktadır. Harp Akademileri ile polis akademisinden mezun olan örgüt mensubu teğmen ve komiserlere ilk zamanlarda ev ortamlarında, daha sonrasında ise Ankara, İstanbul ve İzmir’de örgüte ait okulların beşinci katında ‘yıldız takma’ töreni düzenlenmektedir. Bu törenlerin 5’inci katta yapılmasının sebebi Gülen’in gittiği örgüte ait müesseselerin hepsinde 5’inci katta kendisine ayrılan odada kalmasından dolayıdır. Bu tören tamamen Gülen’e özel bir tören olup Türkiye’de iken törenlere bizzat kendisi katılmıştır.” (Hürriyet)