Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Fethullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz gecesi kalkıştığı darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, darbecilerin “(tatbikat var) diye çağrıldık” ifadeleri üzerine alınan bilirkişi raporu ortaya çıktı. Hazırlanan raporda FETÖ'cülerin sığındığı büyük yalan da gün yüzüne çıkmış olu.

TATBİKAT YALANI RAPORLA ÇÜRÜDÜ!

Genelkurmay Başkanlığı’nca hazırlanan 'tatbikat var, çağrıldık' iddialarına ilişkin rapor Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi ve soruşturmalarda önemli bir delil olarak dikkat çekti.

İşte raporda dikkat çeken ayrıntılar...

*TSK’daki bütün tatbikatlar eğitim yılı başında planlanır ve en geç 15 Haziran’da biter. 15 Temmuz döneminde kendisine ‘alarm’ veya ‘tatbikat’ olduğu emri verilen profesyonel bir TSK mensubunun bunu hayatın olağan akışına aykırı bularak sorgulaması gerekir.
*TSK’da hangi seviyede olursa olsun alarm veya tatbikatlar esnasında gerçek mermi sadece özel olarak belirlenmiş atış sahalarında ve son derece detaylı emniyet tedbirleri alınarak kullanılır.
*Eğitim maksatlı dahi olsa herhangi bir kontrol tedbiri almadan tekerlekli, zırhlı araçların meskun mahaller içerisinde trafiğe açık yolları kullanarak, geceleyin intikal etmesi söz konusu değildir.
*15 Temmuz gibi planlı tatbikatlarla alakasız bir tarihte kışlasına çağırılan şahısların, gerçek mühimmat alarak birliğin planlı görevleri ile uyuşmayan, sivil veya askerî yerlere intikal etmesi ve o mahallerde silahsız insanlara ateş açacak şekilde davranması, ancak örgüt saiki ile hareket ederek, “darbe yapmak” düşüncesiyle izah edilebilir. 15 Temmuz gecesi yaşanan olayları TSK’da icra edilen alarm, eğitim ve tatbikat faaliyetleri ile izah edebilmek hiçbir şartta mümkün değildir.