Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine karşı koyarken yaralanan hakim Rıdvan Demir, tedavi için gittiği Turgut Özal Hastanesinde kendisine, "Askere karşı çıkılır mı, sokağa inilir mi? Hiçbir teçhizatımız yok." denilerek müdahale edilmediğini söyledi. 

Sağlık Bakanlığı, Demir'in resmi şikayeti üzerine hastane ve ilgili personel hakkında soruşturma açtı. 

FETÖ'nün darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz gecesi yaralanan Demir, tedavi gördüğü Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılan kontrolleri sonrasında açıklama yaptı. Genel sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Demir, "Teröristlerin yaptığı kalkışmada hem millet, hem vatan, hem ümmet hem de hukukun üstünlüğünü korumak için elimizden gelebilecek başka bir şey yoktu. Onları durduramazdık ancak karşılarına çıkabilirdik. Bu şekilde onları bertaraf edebilirdik." diye konuştu.

"Hiçbirimize müdahale etmeden hepimizi geri gönderdiler"

Demir, milletin sağduyusunun galip geldiğini dile getirerek, şu değerlendirmede  bulundu:

"Olay gecesi Ayrancı'daki evimdeydim. Üzerimizden jetler geçmeye başladığında bir şeylerin ters gittiğini anladık. Sonra televizyondan Sayın Başbakan'ın açıklaması ile olayın vahametini kavradık ve kendimizi sokaklara attık. Patronundan, profesöründen, işçisinden, gencinden, yaşlısından, her kesimden insanın dışarı çıkmasıyla birlikte, bizim de çıkmamız gerektiği kanaatine vardık ve biz de çıktık. Teröristlere karşı sağcısı, solcusu, ulusalcısı, muhafazakarı, başı açığı, başı kapalısı, sarıklısı, top sakallısı, cübbelisi, herkes oradaydı. Bu, gözden kaçırılmayacak bir detay." 

Beştepe'ye doğru hareket ettiklerini ama Külliye'ye ulaşamadıklarını ifade eden Demir, başından geçenleri şöyle anlattı:

"Jandarma Genel Komutanlığının yüz metre kadar ilerisindeydik. Orada açılan ateşle yaralandım. En yakın hastane diye Turgut Özal Tıp Fakültesi Hastanesine gittim. Acil kısmında ışıklar söndürülmüştü. İçeri girdiğimizde o teröristlerin devamı niteliğindekiler, 'Askere karşı çıkılır mı, sokağa inilir mi? Hiçbir teçhizatımız yok, müdahale edemiyoruz' dedi. Bunları, orada bana müdahale etmesi gereken doktor söyledi. Sonra, kendi aracımızla Gazi Mustafa Kemal  Hastanesine gittik. Burada doktor şaşırdı ve 'Tetanos aşısı bile yapılmadı mı?' diye sordu. İlk müdahale yapıldıktan sonra Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesine geldik. Tedaviye başlandı." 

Demir, yaşadıklarının ardından Sağlık Bakanlığına şikayet dilekçesi verdiğini aktararak, "Anladığım kadarıyla Ankara ve İstanbul'da birçok insan o terörist grubun finanse ettiği hastanelere gittiğinde hiçbir şekilde tedavi edilmemiş ve yollanmış. Bunu basından takip ettim. Nitekim, benden sonra 5-6 kişi daha geldi. Hepimizi müdahale etmeden geri gönderdiler." dedi.