Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Mardin'de "Bundan sonra muhatap artık milletin ta kendisidir. Bütün bölge ve illerde istişare makamları kurulacak" diyerek açıkladığı Eylem Planı'nda "Halka şefkat, teröriste kudret ile muamele edilecek" şeklindeki sözleri şimdiye kadar hükümet ne yapıyordu sorusunu gündeme getirdi. Zaten yapılması gereken şeylerin hükümet tarafından sanki yeni bir keşifmiş gibi açıklanması, Türkiye'nin yeni bir oyalanma sürecine sokulduğunu gösteriyor. Daha önce adına 'açılım süreci' ve 'çözüm süreci' denilen adımlarla terör örgütü PKK'yla şehirleri savaş alanına çevirme fırsatı veren hükümet, bu yeni süreçle terör örgütünün önüne hangi fırsatları açacağı her kesim tarafından merak ediliyor. AKP hükümetinin hayalini süsleyen yeni Türkiye'nin Güneydoğu'dan başlayarak tüm Anadolu'da inşası anlamına gelen Başbakan Davutoğlu'nun açıkladığı 10 maddelik eylem planında vatandaşın temel sorunu olan açlık, yoksullukluk ve işsizlik konularında somut hiçbir şey yok.

Bölünmeye doğru gidiliyor

2002 yılından bu yana iktidarda olan ve başta Güneydoğu olmak üzere tüm Türkiye'nin bugün içinde bulunduğu duruma düşmesine neden olan AKP hükümetinin Davutoğlu'nun açıkladığı eylem planında ifade edilen şeyleri hataya geçirmesi pek mümkün görünmüyor. Çünkü Davutoğlu'nun açıkladığı eylem planında 10 madde arasına gizlenmiş, kapsamlı bir demokratik reform süreci, yeni anayasa yapılması ve yerel yönetimlere daha geniş yetki verilmesi dikkatlerden kaçmadı. Bu talepler, teröristbaşı Öcalan'ın talepleriyle örtüşüyor. Yerel yönetimlere sağlanacak daha fazla yetkiyle özerkliğe bir adım daha yaklaşılmış olacak. Davutoğlu'nun ifade ettiği 'istişare meclisleri' ise özerklik isteyenlerce seslendirilen 'özerk meclislerin' bizzat AKP hükümeti tarafından temellerinin atıldığı anlamına geliyor.

Eylem Planı’nda neler var?

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı 10 maddelik eylem planına göre; millet ve devlet arasındaki farklılıklar ortadan kaldırılacak, demokratik reform süreci başlayacak, kamu düzenini tehdit edenler engellenecek, yeni bir kamu düzeni oluşturulacak, yeni demokratik bir anayasa hazırlanacak, zarar görenlere destek verilecek, şehirler tarihi dokuyu koruyacak şekilde inşa edilecek, yerel yönetimlerin yetki alanları genişletilecek ancak aynı zamanda yetki istismarının önüne geçilecek, bütün bölge ve illerde istişare meclisleri kurulacak, sivil toplum kuruluşları muhatap alınacak ve Ortadoğu, Kafkaslar ve Balkanlar'da kardeşlik anlayışı ön plana çıkarılacak.