El Pais'e mülakat veren Suriye Devlet Başkanı Esed, ülkesinin Rusya ve ABD tarafından açıklanan ateşkese "saygı" göstermeye hazır olduğunu söylerken, muhaliflerin bu operasyonların durmasını fırsat bilip, konumlarını güçlendirebileceği kaygısında olduğunu belirtti. Esed ayrıca, muhaliflere destek veren ülkelerin desteği kesmesi koşuluyla ateşkese destek vereceklerini söyledi. Esed, “Başta Türkiye olmak üzere başka ülkelerin muhalif gruplara savaşçı ve silah göndermesi veya her türlü lojistik desteği sağlamasının yasaklanması gerekli.” dedi.

 

“Halep'in ortasındayız”

Halep operasyonlarına ilişkin bir soru üzerine de Esed, “Aslında kentin ortasındayız ve kentin büyük bir kısmı hükümetin kontrolünde" dedikten sonra şu iddiaları da öne sürdü:

"Mesele, Türkiye ile Halep arasında yolları bloke etmektir. Bu durum Halep'te halen verilen mücadelenin amacıdır ve son günlerde bunu sağladık. Başlıca yolları kapattık. Halep ve Türkiye arası tam kapatılmadı ancak Türkiye ile muhalifler arasındaki ilişkiyi zorlaştırdı. Budur Türkiye'nin son günlerde Kürtleri bombalamasının nedeni."

Beşar Esed, halen Suriye'den 10'dan fazla cephede savaştıklarını da anlattığı mülakat sırasında Rakka'ya doğru ilerlemekle birlikte hâlâ ondan uzak olduklarını da söyledi. (ANKA)