Geçtiğimiz günlerde Erdoğan’ın mezunu olduğu iddia edilen İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi (İ.İ.T.İ.A) okul yıllığını yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversite mezuniyeti tartışmaları ile ilgili olarak, Erdoğan’ın mezunu olduğu iddia edilen İ.İ.T.İ.A Ticari Bilimler Fakültesi okul yıllığında, kendisine dair hiçbir iz bulunmadığını ortaya çıktı.

ERDOĞAN’IN HANGİ YIL MEZUN OLDUĞUNU ÜNİVERSİTEYE SORDU

Bunun ardından yazar Ayşe Hür, Twitter’dan açıklamalarda bulunarak Marmara Üniversitesi'ne Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mezuniyet belgelerine ilişkin sorular yönelttiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hangi yıl kayıt yaptırdığı, hangi yıl mezun olduğu, ders listesini, aldığı notları Marmara Üniversitesi’ne “Bilgi Edinme Kanunu” çerçevesinde soran Ayşe Hür aldığı yanıta da yer verdi.

Marmara Üniversitesi, 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun 15 ve 27. Maddelerine referans verdiği yanıtında, “gizliliğe” dikkat çekti.

ÜNİVERSİTE: GİZLİ TUTULMASI GEREKMEKTE

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Bozlağan imzalı yanıtta, “Kamu görevlileri için düzenlenen özlük ve sicil dosyalarının üçüncü kişilere karşı gizli tutulması gerekmekte ve bilgi edinme hakkının yasaya uygun olarak kullanılması, yasal sınırlamalar çerçevesinde idare tarafından sağlanmalıdır. Bu bağlamda talep edilen bilgi ve belgelerin ancak bir davaya konu olması halinde mahkemesince talep edilmesi akabinde ilgi yazı konusu bilgi belge ve evraklar ancak mahkemesine sunulabilecektir” denildi.

Kaynak: odatv