Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye hava sahasını ihlal eden Rus uçağı ve Cenevre görüşmeleri hakıknda gazetecilere açıklamalarda bulundu. 

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Rus uçağının sınır ihlaliyle ilgili soruya yanıt veren Erdoğan, "Dün öğle saatlerinde hava kuvvetlerine ait olduğu tespit edilen bir savaş uçağı, bizim hava sahamızı ihlal etti. İngilizce ve Rusça olarak tüm ikazlara rağmen gerçekleşen bu ihlali Rusya'nın bölgedeki krizi tırmandırma çabasının bir sonucu olarak görüyoruz. İhlal edilen hava sahası aynı zamanda NATO hava sahası olduğu için konu NATO'nun da takibindedir. Zaten bizden önce NATO bu tespiti yapmış bulunuyor. Rusya, Türkiye'nin egemenlik haklarına yönelik bu ihlallerine devam etmesi halinde sonuçlarına katlanmak mecburiyetinde kalacaktır" dedi.

Erdoğan, "Bu tür sorumsuz adımların, ne Rusya Federasyonu'na, ne NATO-Rusya ilişkilerine, ne de bölgesel ve küresel barışa faydası yoktur, tam tersine ciddi zararı vardır. Bütün bu hususlar, dün akşam Dışişleri Bakanlığımıza davet edilen Rusya Büyükelçisine açıkça anlatılmış, yaşanan olaylar şiddetle protesto edilmiştir. Bu arada da ben Dışişleri Müsteşarımıza, Rusya tarafıyla görüşün, 'Sayın Putin ile bizzat görüşmek isterim' demişimdir. O andan bu ana kadar henüz kendilerine ilettiklerini fakat oradan bir dönüş olmadığını, bizim Büyükelçiliğimiz buraya bildirmiştir " diye konuştu.

"PYD İLE MASAYA OTURANLAR DEAŞ'LA DA MASAYA OTURSUN"

Biz terör örgütüyle ne konuşacağız. PYD, terör örgütüdür. Terör örgütü ile görüşme teklifini getirenler DEAŞ'la da masaya otursunlar. Böyle bir terör örgütüyle masaya oturmamız asla mümkün değildir. 

Kimse kimseyi aldatmasın, terör örgütlerinin iyisi kötüsü olmaz