Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:

"(Suriyeli sığınmacıların durumu) Biz bu  meseleye insani, vicdanı, ahlaki ve İslami bir vazife olarak bakıyor,  çalışmalarımızı o şekilde yürütüyoruz. Ben halkıma şöyle sesleniyorum.  'Gelenlerin hepsi muhacirdir, siz ise ensar olmaya devam edeceksiniz' diyorum.  Çünkü bu varil bombalarından kaçan Suriyeli muhacirlere bir ensar gerekiyordu,  işte bu görev de hamdolsun bize düştü. Biz de bunu yapıyoruz. Batı destek verse  de vermese de başkaları destek verse de vermese de biz bunu sonuna kadar  yürütmeye devam edeceğiz."

"Sosyal adaletsizlik küresel bir sorun ama biz  Müslümanların en azından kendi içimizde bu sorunu asgari düzeye indirmemiz  gerekiyor. Kur'an-ı Kerim'de defalarca geçen 'infak' tavsiyesini, yardımlaşma  emrini, hiç değilse kendi aramızda hayata geçirmeliyiz. Gerek ikili  münasebetlerimizde gerek İslam İşbirliği Teşkilatı başta olmak üzere uluslararası  kuruluşlarımız aracılığıyla bu konuda bir seferberlik başlatmalıyız. Bunu  başardığımızda, terörizm ve göç meselesinin çözümünde de önemli mesafe  katedeceğimize inanıyorum."

Terörizmin en önemli gerekçelerinden bir  tanesi fakirliktir, bunu böyle biliniz. Ve terörün arkasındaki güçler, dikkat  edin, fakiri seçiyor, yoksulu seçiyor. Canlı bombayı onların içinden seçip  alıyor. Ve onu, o şekilde araziye gönderiyor. Yoksulu seçiyor, yoksulu araziye  gönderiyor. Terörizm ve göç sorunu bataklıkta üreyen sinekler gibidir. Öyleyse bu  bataklığın kurutulması lazım. Bu bataklığın adı nedir biliyor musunuz? Sefalet  bataklığıdır."

"Hem sistem hem altyapı hem insan kaynağı hem  de hizmet kalitesi bakımından sağlık alanında katettiğimiz mesafe tam bir  devrimdir. Öyle ki kendi vatandaşlarımız yanında her yıl yurt dışından gelen 400  bin kişiye de sağlık hizmeti verebilir hale geldik. İlaveten Suriye ve Irak'tan  ülkemize gelen 2,5 milyon kardeşimizin sağlık hizmeti ihtiyaçlarını da yine aynı  sistem içinde, hiçbir ciddi aksaklığa meydan vermeden karşılamayı başardık."

"Peygamberimiz, merhamet peygamberidir, barışın  timsalidir. Merhamet dini olan, sevgi dini olan, vicdan dini, dayanışma dini,  ilim dini olan İslam'ın, terörle, zulümle, ölümle, cehaletle birlikte anılmasının  önüne geçmek hepimizin boynunun borcudur. Şimdi mücadele zamanıdır. Teröre,  zulme, cehalete, adaletsizliğe, kine, öfkeye, israfa, aşırıcılığa, dinimizin  yasakladığı her türlü kötülüğe, her türlü yanlışa karşı mücadele zamanıdır. Eğer  bu mücadeleyi hemen vermeye başlamazsak yarın hepimiz için daha karanlık  olacaktır."

"Dünyadaki 1,7 milyar Müslümanın izzetini, bir  avuç teröristin insafına terk edemeyiz, terk etmemeliyiz. Bu aziz dinin sahibi ve  koruyucusu, elbette yüce Allah'tır ama biz Müslümanların da en azından kendi  haysiyetimize, kendi istiklalimize, kendi istikbalimize daha sıkı şekilde sahip  çıkma sorumluluğumuz vardır."

"Dünyada giderek derinleşen terörizm ve mülteci  sorunlarının merkezinde Müslüman toplumlar ve İslam dünyası yer alıyor. Diğer  ülkelerde terörizme ve mülteci krizinin yol açtığı sorunlara karşı artan  tepkiler, topyekun İslam dünyasına, tüm Müslümanlara yönelmeye başladı. Suriye  başta olmak üzere bölgemizde yaşanan insani dramlar devam ederken, şimdi bir de  Müslümanlara yönelik nefret saldırılarının, ırkçı tutumların yükselişiyle karşı  karşıyayız."