Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayram namazı sonrası açıklamalarda bulundu.Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Suriye'deki Fırat Kalkanı Harekatı'na ilişkin ve kayyum atanan belediyeler hakkında çarpıcı ifadeler kullandı. Erdoğan, kayyum atanan belediyeler için, "Geç atılmış bir adım" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şu şekilde;

"Kurban Bayramı'na girdiğimiz bu günlerde çevremizde olumsuz gelişmeler yaşanıyor. Dün ateşkes başladı. Başarılı olması takdirde 1 hafta daha uzayacak. Bu akşam gün batımından sonra gerek BM gerekse de Kızılay tarafından insani yardımlar bölgeye ulaştırılacak. Arzumuz ülkede birinci derecede huzurun temini noktasında devletin koyduğu kurallara A'dan Z'ye herkesin uymasıdır.

"devlet, terör örgütleriyle taraf olmaz"

"Devlet hiçbir zaman terör örgütleriyle taraf olmaz. Devletin yönettiği ülkemizde, devlet hiçbir zaman terör örgütleriyle taraf olmaz. Hükümetimiz atılması gereken adımlar neyse Anayasa ve KHK'larla bu süreci devam ettirmektedir. Hükümetimize ve atılan adımlara destek veren muhalefetler ve STK'lara teşekkür ediyorum."

FIRAT KALKANI AÇIKLAMASI

"Öncelikle, başından itibaren enlem boylam noktasında 90-95 ve 40-45 km yüzölçümde bir planımız vardı. Bu plan sadece Türkiye'ye ait bir plan vardı. Bunu Obama, Putin, Merkel ve Hollande ile bunu başaralım dedik. Eğit - donat sistemi oluşturuldu. İkinci adım uçuşa yasak güvenli bir bölge oluşturmak. Bu bölge aynı zamanda bizim sınırlarımızı tehditlerden arındırma konusunda çok önemli. Suriye'ye 911 km sınırımız var bu sınır hep tehdit altında. Devlet olarak, öncelikle topraklarımızı güvence altına almaktır. Devlet olarak hep sabrettik fakat en son Gaziantep'teki terör saldırısında ki 56 kişi hayatını kaybetmiş, 100'e yakın yaralımız olmuştu. Bütün bu olaylar olduktan sonra sessiz kalamazdık. Bunun üzerine bizler de gerek kara harekatıyla bölgede bulunan ÖSO'ya destek verdik. İlk olarak Cerablus ardından Rai'de operasyonlarımızı sürdürüyoruz.

Türkiye bir sınır ülkesidir ve bu kararlı yürüyüşünü devam ettirecektir. Burada bir terör koridoru oluşturmaya gayret eden PYD var ve oraya sızan DAİŞ var. Amacımız, onlarla mücadelemizle birlikte burayı bir terör koridorundan çıkarıp barış koridoru haline getirmek."

"geç atılmış bir adım"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kayyum atanan 28 belediye için "Bu yeni bir şey değil. Bana göre geç atılmış bir adımdır. Bu adımın daha önce atılması gerekirdi. Çünkü belediye başkanlığı yapmış bir insan olarak konuşuyorum. Belediye başkanlığı demek her türlü tasarruf yapmanız anlamına gelmez. Terör örgütlerine destek veremezsiniz. Siz sadece bölge veya beldenizde alt yapı-üst yapıdan sorumlusunuz. Hendek açmaktan sorumlu değilsiniz. Bunlar devletin imkanlarını hendek açmak için kullandılar. Devletten kendilerine gelen destekleri dağlara gönderdiler. Hepsinin tespiti elimizde. Tüm tespitlerle birlikte hükümetimiz bu kararı aldı.Temennim, 28 belediye örnek bazı adımlar atmak suretiyle halka verilmeyen hizmet daha farklı bir şekilde verilmiş olur." ifadelerini kullandı.