CHP Marmaris İlçe Başkanlığı binasında basın açıklaması yapan CHP Muğla Milletvekilleri Prof. Dr. Nurettin Demir ve Ömer Süha Aldan, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, Anayasa değişikliği konusunda ilk 4 maddenin kesinlikle değişmeyeceğini belirterek "Türkiye Cumhuriyeti'nde Recep Tayyip Erdoğan fiilen başkanlar üstü başkan konumundadır. Anayasayı tanımadığını söyleyen bir insana biz nasıl başkanlığı teslim edeceğiz? Şu anda Recep Tayyip Erdoğan'ın elinde olan yetki Obama'da yoktur. Biri başkanlık sistemine sahip bir başkandır. Diğeri ise yarı başkanlık sistemine sahip bir Cumhurbaşkanıdır. Fransa'daki yarı başkanlık sistemi ile Türkiye'deki Cumhurbaşkanlığı sistemi arasında hemen hemen hiç fark yoktur. Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığı istemesinin tek bir nedeni var; o da partisine sahip olabilmektir" dedi.

"CEZAEVLERİ CUMHURBAŞKANINA HAKARET EDENLERLE DOLDU"

Cumhurbaşkanına hakaret suçu nedeniyle Türkiye'de pek çok insanın ceza aldığını belirten Ömer Süha Aldan, "Venedik Komisyonu raporuna göre bir Cumhurbaşkanına 'hırsız', 'diktatör' demek suç sayılmaz. Cumhurbaşkanlığına hakaretin suç olmaktan çıkartılması ve bu maddenin yeniden revize edilmesi için yasa teklifi veriyorum. Cumhurbaşkanına hakaret ederseniz cezanız 14 aydan 4 yıl 8 aya kadar çıkıyor. Ama Türk milletine hakaret ederseniz 6 ay ceza yiyorsunuz. Şu an cezaevleri neredeyse Cumhurbaşkanına hakaret edenlerle doldu. Bu ülkede yüzde 50 insan Cumhurbaşkanına sempati gösterebilir ama kalanı da sempati göstermiyor. Kimi dışından, kimi içinden çok huşuna gitmeyecek sözler söylüyor. Bunları söyleyen herkesi tutuklatmaya kalkarsa cezaevlerinde hiç yer kalmayacak. Bunun için bu maddeyi biz revize edeceğiz" dedi.

"BAŞKANLIK SİSTEMİ OLDUĞU SÜRECE MASAYA OTURMAYACAĞIZ"

Başkanlık sistemi olduğu sürece Anayasa Komisyonu masasına geri oturmayacaklarını da sözlerine ekleyen Aldan şöyle konuştu:
"Başkanlık sistemi dayatması olduğu sürece o masaya oturmayacağız. Bizim 3 talebimiz oldu. Darbe döneminden kalan maddeler üzerinde revizyon yapılmasının yanısıra MHP ve CHP olarak ilk dört maddeye dokundurtmayız dedik. Ancak AK Parti ve HDP ilk 4 madde dahil bütün anayasayı değiştireceklerini söyledi. Eğer başkanlık dayatmasıyla o masaya oturulacaksa hiç oturmayalım. Recep Tayyip Erdoğan'ın yoluna uygun güzel taşlar döşemek niyetinde değiliz"