Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama görüşme sonrası açıklamalarda bulundu.

 

EN KESKİN İFADELERLE KARŞILIĞINI BULACAK

Erdoğan: Paris saldırısı hepimizi üzdü ve şiddetle kınadığımız bir olay olarak tarihe damga vurdu. G-20 zirvesini belirlenen başlıklar altında devam ettireceğiz. Uluslararası terörizme yönelik tavrımız G-20 zirvesinde çok keskin ifadelerle inanıyorum ki, karşılığını bulacaktır. Kollektif bir terörizm anlayışıyla karşı karşıyayız. Terörün dini, ırkı, milliyeti, vatanı yoktur. Fransa'da, Paris'tekinde de Ankara, Gaziantep, Suruç, Diyarbakır'da olduğu gibi kollektif bir terörle karşı karşıya kaldık. Bu eylem sadece Fransız halkına karşı değil, tüm insanlığa karşıdır. Aynı zamanda tabii ki, G-20'nin zirvesinde gerek iklim değişikliği, gerek mülteciler, finansal ve ekonomik gelişmeleri değerlendireceğiz. Sayın Barack'la aynı zamanda Suriye ve DAİŞ'le olan mücadeleyi ele alma fırsatımız oldu. Koalisyon güçleri noktasında bundan sonraki süreçte atacağımız adımları değerlendirme fırsatı bulduk. Stratejik ortak olarak bundan sonraki süreçte de dayanışmamızı dünya barışına katkıda bulunmak için devam ettireceğiz. 

TÜRKİYE DAEŞ'LE MÜCADELEDE ÖNEMLİ MÜTTEFİK

Obama: Öncelikle sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür ederek başlamak istiyorum, Türk halkına ve bu güzel halkına teşekkür ediyorum. G20 küresel ekonomik konuları tartışmak için bir platform oluşturmuştur. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın söylediği gibi Paris'te yaşanan saldırılar sonucunda hakim konular olarak terör de dahil olacak konuşmalarımıza. Ankara'daki saldırıda olduğu gibi  Fransa'daki saldırıda sadece Fransa ve Türkiye'ye değil bütün insanlığa yapılmış saldırılardır. İkimizde gibi Başkan Hollande'ye söylediğimiz gibi onlarla dayanışma içinde bulunuyoruz. Bu hain saldırı için elimizden geleni yapmaya hazırız. Türkiye hem Suriye hem Irak'ta DAİŞ'le mücadele önemli bir koalisyon ortağı olmuştur. NATO'da bir müttefik olarak İŞİD'e karşı yapılan mücadelede Türkiye çok önemli bir müttefik olmuştur aynı zamanda Suriye'yle ilgili olarak önemli bir müttefik olmaya devam etmektedir. Çok verimli bir toplantı oldu. Türkiye ile Suriye sınırında DAİŞ tehditiyle nasıl başedebileceğimizi konuştuk. Hem Ankara'da hem Paris'te hem de Suriye'de felaket acılar yaratan DAİŞ tehditiyle nasıl başedeceğimizden bahsettik. Türkiye ve Türkiye halkı çoğu Suriye ve Irak'tan olmak üzere mülteci barındırmaktadır. ABD'de Suriye halkına yardım eden öncü ülkelerden biridir. Bu yardım konusunda diğer ülkelerin neler yapabileceğinden bahsettik. 


Aynı zamanda iklim değişikliği, kapsayıcı büyüme olarak diğer konulardan da bahsetme fırsatı bulduk. Tekrar Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etmek istiyorum.