Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Atatürk Havalimanı katliamında hayatını kaybedenleri anmak için alana giderek incelemelerde bulundu. Burada çocuklara oyuncak dağıtmayı ihmal etmeyen ve taksicilerle sohbet eden Erdoğan’ın sosyal medyaya ilişkin açıklamaları çok konuşuldu.

 

Cumhurbaşkanı taksicilerin saldırı gecesi sosyal medyada konuşulan yüksek fiyat çekmelerine ilişkin sosyal medyadan şikayet etmeleri üzerine, “Sosyal medya böyle çılgın bir şey. Ben sosyal medyaya karşıyım” diye konuştu.

Erdoğan sosyal medyaya karşı fakat sosyal medyada dünya liderleri arasında ve çoğunu geçmiş durumda.

FACEBOOK’TA DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ

Twiplomacy verilerine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2015 sonu itibariyle 7.9 milyon Facebook hayranı bulunuyor. Erdoğan bu skor ile dünyada en çok Facebook hayranı olan üçüncü lider konumunda. Erdoğan’ı 31 milyon takipçisiyle Hindistan Devlet Başkanı Narenda Modi (ikinci) ve ABD Başkanı Barack Obama (birinci) 46 milyon takipçisiyle geçti.

TWITTER’DA DÜNYA ÜÇÜNÇÜSÜ

Erdoğan’ın diğer bir başarılı olduğu platform ise Twitter. Statista verilerine göre Cumhurbaşkanı’nın mayıs ayı itibariyle 8.34 milyon Twitter takipçisi bulunuyor. Erdoğan’ı 19.91 milyon takipçisiyle yine Hindistan Devlet Başkanı Narenda Modi ve 75 milyon takipçisiyle ABD Başkanı Barack Obama geçti.

INSTAGRAM’A ALIŞAMADI

Erdoğan’ın yeni yeni kullanmaya başladığı bir platform olan Instagram’daki performansı Twitter ve Facebook’taki kadar etkileyici değil. Dünya birincisi Barack Obama’nın 2 Şubat 2016 itibariyle 6 milyon 44 takipçisi bulunuyor. Bu alanda ikinci ise Dmitry Medvedev, Medvedev’in 2 milyon takipçisi var. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ise Instagram’da Mayıs 2016 itibariyle 762 bin takipçisi var. Erdoğan bu alanda dünyanın en fazla takipçi sayısına sahip olan 6. lideri konumunda.

DAVUTOĞLU ERDOĞAN’I GEÇTİ

Twiplomacy verilerine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Instagram’a attığı bir resim ortalama 11.500 kez beğeniliyor. Ahmet Davutoğlu’nda ise Şubat 2016 itibariyle bu rakam 14 bin. Erdoğan bu kulvarda dünya dokuzuncusu olurken Davutoğlu 7. sırada.