Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da katıldığı bayramlaşma programında gündeme ilişkin konulara değindi. Erdoğan, Van'da bayram günü meydana gelen saldırı ile ilgili er ya da geç hainleri kendi kanlarında boğacaklarını belirtirken, 28 belediyeye kayyum atanması ile ilgili seçilmişlerin görevden alınamayacağı yönünde yapılan açıklamalara ise ''Bal gibi de alınır'' cevabını verdi. Erdoğan konuşmasının sonunda Türkiye'nin büyümesinden rahatsız olanlara kötü haberi olduğunu ileriki günlerde daha da rahatsız olacakları adımların atılacağını söyledi.

İDAM KARARINI AVRUPA DEĞİL, MİLLET VERECEK

Erdoğan konuşmasında idam konusuna da değinip, bazı Avrupalı liderin kendisine 'İdamı savunuyorsunuz' söylemlerini yersiz bulduğunu onlara cevaben "bakın, siz bizim yaşadıklarımızı yaşamadınız. Millet istiyor, parlamento da bu kararı veriyorsa siz buna karşımazsınız. Buna karar verecek olan Avrupa Birliği değildir. Bugün dünyanın büyük bir çoğunluğunda bu var mı, var. Sadece kara Avrupası dünyadaki bazı ülkeleri kendisine örnek göstererek bunu konuşuyor." dediğini de ifade etti.

'Seçilmişler görevden nasıl alınır' diyorlar, bal gibi de alınır

"Türkiye'ye dönük ihanetin diğer tarafından bölücü terör örgütü duruyor. Bunlar birbirinin aynısı. FETÖ'nün ihanetinin devamı çukur eylemleri aynı. PKK'nın güdümündeki bazı belediyeler kanlı saldırılarda çok aktif görev üstlendiler. Belediyelerin imkanlarını terörün emrine verenler terörün uşaklığını yapmışlardır. 28 belediye başkanı görevden alındı. 'Seçilmişler görevden nasıl alınır' diyorlar. Bal gibi de alınır. Seçilmiş olmak size sınırsız devlet, milliet aleyhinde tasarruf yetkisi vermez. Devletin paraları ile sana teslim edilen iş makinelerini sen kalkıp da terör estirmek için kullanırsan yargı gelir sana bunun hesabını sorar.

 

Bu konuda geç bile kalındı. Aslında çok daha öncesinden gerekli adımlar atılmadı değil. 28 belediye başkanının yerine atamalar yaptı. Hangi partiden olursa olsun bunu ödemek zorunda. Tamamen hukuk içinde cereyan eden bu süreçlerin halkın menfaatine olduğundan kimsenin şüphesi olmasın. Bunların ora halkına yaptıkları zulmü yakından biliyorum. her taraf leş. Bunlar belediyecilik yapmadılar. Vatandaşı bunlardan mahrum yaşamaya mahkum ettiler. Belediyecilik yapmak yerine örgüte payandalık yapan bu kişiler zaten gerçek anlamda belediye başkanı değildi. Seçimle işbaşına gelmiş olmak hiç kimseye elindeki imkanları terör örgütüne peşkeş çekme imkanı vermez. "

ONLARA KÖTÜ HABERİM VAR!

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Türkiye'nin son yıllardaki güçlü duruşundan rahatsız olanlar için kötü bir haberi olduğunu belirterek, ileriki dönemlerde bu kişilerin daha fazla rahatsız olacağı adımların atılacağını söyledi.