Karaman’da 10 çocuğa tecavüz olayına ilişkin yaptığı açıklamada mağdur çocukları değil de olayın gerçekleştiği Ensar Vakfı’nı savunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu bugün bir açıklama daha yaptı. Ramazanoğlu, şahsı hakkında medyada bir linç kampanyası sürdürüldüğünü, söylediklerinin çarpıtıldığını savundu.

Ramazanoğlu ilk açıklamasında  “Buna bir kere rastlanmış olması hizmetleri ile ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz. Biz Ensar Vakfı’nı da tanıyoruz, hizmetlerini de takdir ediyoruz” demişti.

İstanbul Sanayi Odası’ndaki bir toplantıda konuşan Ramazanoğlu: “Bugün burada sizlerin de huzurunda meseleye bakışımı kısaca özetlemek ve bu konudaki yanlış algılamaları düzeltmek istiyorum.”

BÜYÜK BİR LİNÇ KAMPANYASI YÜRÜTÜLMEKTE

Bakan Ramazanoğlu, toplantıda bir konuşma yaparak, “Kendi coğrafyamızda, Karaman’da bir evde menfur, alçakça, hepimizi derinden yaralayan bir hadise meydana geldi. Bu menfur hadise üzerinden özellikle sosyal medyada şahsımı da hedef alan büyük bir linç kampanyası yürütüldü. Dün Ankara’da bakanlığımızın bir etkinliği sırasında bu konuyla ilgili sorulan soruya verdiğim cevapta bazı ifadelerimin bağlamından kopartılarak, çarpıtılarak servis edilmesi nedeniyle yanlış bir algıya dönüştürülmüş olabilir. Bugün burada sizlerin de huzurunda meseleye bakışımı kısaca özetlemek ve bu konudaki yanlış algılamaları düzeltmek istiyorum” dedi.

“BU VE BENZERİ OLAYLARDAKİ BAKIŞ AÇIMIZ ÇOK NETTİR”

Bakan Ramazanoğlu, “Karaman’daki olay bize ulaştığından itibaren davaya müdahil olunmasını istedim. Karaman’daki olayı kısaca hatırlatmak istiyorum; oradaki çocuklarımıza karşı yapılan cinsel istismar ve tecavüz olayıydı. Kadına şiddet, çocuklara şiddet ve tecavüz, istismar olaylarında gerek şahsım, gerekse bakanlığımız olarak sıfır tolerans ile yaklaşıyoruz. Bu suçu işleyen kişinin en ağır şekilde cezalandırılması için gerekli girişimlerde bulunduk. Olay mağduru çocuklar ve aileleriyle ilgili de gerekli rehabilitasyon ve destek çalışmaları eş zamanlı olarak başladı. Bu aşağılık, gerçekten hepimizi derinden yaralayan olayı gerçekleştiren kişinin en ağır şekilde cezalandırılması için takipçisi olmayı, hem bakanlığım, hem şahsım adına sürdüreceğim. Bu ve benzeri olaylardaki bakış açımız çok nettir. Mağdurların kişilik haklarının korunması suçluların en kısa zamanda cezalandırılması şeklindedir. Asla ve asla ne tolerans göstermemiz ne de üstünün örtülmesine müsaade etmemiz söz konusu olamaz, değildir. Bunun böyle bilinmesini ve çarpıtılmış bilgilerle oluşturulmaya çalışılan algılara itibar edilmemesini hepinizden rica ediyorum” şekilde konuştu.

Kaynak: DHA