Edirne'de serebral palsi hastalığı nedeniyle yatağa bağımlı olarak yaşayan 17 yaşındaki Önder Yılmaz, annesinin ilgisi, sevgisi ve fizik tedavideki ısrarıyla ayağa kalkmayı başardı.

Anne Yeter Yılmaz (34), oğlu Önder Yımaz'ın merkezi sinir sisteminin hareket işlev alanlarının zarar görmesi sonucu oluşan serebral palsi hastalığı nedeniyle 17 yıldır yatağa bağımlı yaşadığını, sabır ve sevgiyle oğlunun artık yataktan kalkabildiğini söyledi.

Yanından bir dakika bile ayrılmadığı oğlunu yıllarca sırtında taşıdığını anlatan Yılmaz, "Zor bir durum, biz bu konuda eğitimsizdik ama devletimiz sağ olsun bize yol gösterdi. Önder 14 yaşında bacaklarından ameliyat oldu. Uzun süredir fizik tedavi görüyor. Ben onun yanından hiç ayrılmıyorum. Okula, spora tedaviye, her yere birlikte gidiyoruz. Oğlumun bir gün ayağa kalkacağını tahmin ediyordum. Hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmadım. Sürekli ona moral verdim. Oğlum sadece yatıyordu. Elleri ve ayakları tutmuyordu. Tedavi, moral ve motivasyon sayesinde bu günlere geldi. Şimdi istediğinde, oturduğu koltuktan inebiliyor. Odanın içerisinde belirli seviyede tek başına dolaşabiliyor" diye konuştu.

Engelli çocuğu olan ailelere tavsiyede bulunan Yılmaz, ailelerin hiç bir zaman çocuklarının engelleri konusunda umutsuzluğa kapılmaması gerektiğini belirtti.

Anne Yılmaz, devletin engelliler için çıkardığı birçok olanaktan faydalandıklarını belirterek, yetkililere teşekkür etti.

"MİLLİ SPORCU OLMAYI ÇOK İSTİYORUM"

Bedensel engelli Önder Yılmaz ise hayatındaki birçok zorluğu annesinin sevgisi ve moral ile aştığını belirtti.

Annesinin kendisini hayatta hiç yalnız bırakmadığını, hayallerini gerçekleştirmede annesinin büyük rolü olduğunu anlatan Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti:

"Annem beni hiç bırakmadı. Ona teşekkür ediyorum. Bir yıl daha fizik tedavi gördükten sonra bacaklarımın ve vücudumun daha da güçleneceğini söylediler. En büyük hayalim engelli basketbol takımında yer alabilmek. Milli sporcu olmayı çok istiyorum. İki tane daha hayalim var. Bunların bir gün gerçekleşeceğini biliyorum. Birincisi Fenerbahçeli futbolcularla tanışmak, ikincisi Acun Ilıcalı'yla oturup konuşmak."

Edirne Bedensel Engellileri ve Ailelerini Koruma Yardımlaşma Derneği Başkanı Dilek Kaynak ise engelli kişilerin tek beklediğinin sevgi ve hoşgörü olduğunu söyledi.

Kaynak, devletin engelli bireylere tedavi ile maddi ve manevi yardımlarda bulunduğunu da sözlerine ekledi.