Yıllık enflasyon ise yüzde 9.58'e çıktı. Analistler enflasyondaki artışta asgari ücret düzenlemesinin, elektrik ve ulaşım gibi temel hizmetlere yapılan zamların ve gıda fiyatlarının yüksek seyrinin etkili olduğuna dikkati çekiyor.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi, enflasyonun geçen yıla göre yüksek gelmesinde özellikle ÖTV ve diğer zamlar ile işlenmemiş gıda fiyatlarında olumsuz mevsim koşullarında gözlenen yükselişin etkili olduğunu ifade etti. Bürümcekçi, yüksek asgari ücret artışı ve idari fiyat ayarlamalarının yoğunlaşması nedeniyle, TL’de değer kaybı baskısının bir miktar azalmasına rağmen 2016 yılı için enflasyonda olumlu senaryo çizmenin şu aşamada zor olduğunu dile getirdi.

Halk Yatırım'ın Yatırım Danışmanlığı ve Araştırma Direktörü Banu Kıvcı Tokalı ise Ocak enflasyon gelişiminde, kamu zamlarının etkisinin beklendiği gibi 0.7 puan civarında gerçekleştiğini hesapladıklarını söyledi. Gıda fiyatlarındaki artışa ilişkin olarak Tokalı, "Gıda Komitesi çalışmaları çerçevesinde, gıda fiyatlarının kontrolüne yönelik çalışmaların cevap vermesi daha kritik bir hale geliyor" diye konuştu. Finansinvest Başekonomisti Burak Kanlı da enflasyonun asgari ücret artışının etkisi, yükselen gıda fiyatları, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve hala oynak olan Türk lirası nedeniyle piyasa beklentisinin üzerinde artış gösterdiğini ifade etti.